Článek
Jejich softrockové písně si na platformě Spotify získaly za pár týdnů více než 550 tisíc posluchačů. Je ale kapela Velvet Sundown skutečná, či ji vytvořila umělá inteligence? To se snaží zjistit server britského deníku The Times.
Podle něj skupina nese všechny znaky použití AI, od fotografií bez života k nedostatku důkazů, že členové existují či kdy hráli naživo.
Jenže ve chvíli, kdy oklamaní fanoušci a hudební průmysl dospěli k závěru, že jde jen o další případ umělé inteligence ničící skutečné hvězdy, se Velvet Sundown objevili a začali se bránit. „Je naprosto šílené, když takzvaní novináři bez důkazů prosazují nepodloženou teorii, že Velvet Sundown jsou uměle vytvoření,“ napsala kapela na svém účtu na sociální síti X, kde má pouze 92 sledujících.
„Není to vtip. Tohle je naše hudba, složená za dlouhých, propocených nocí ve stísněném bungalovu v Kalifornii skutečnými nástroji, skutečnou myslí a skutečnou duší. Každý akord, každý text, každá chyba - lidská. Jen proto, že netancujeme na TikToku nebo nevysíláme živě, neznamená, že jsme falešní. Jsme skuteční!“ dodali údajní hudebníci.
Záhadnosti na celé věci dodává podle The Times fakt, že účet na X není tím, na který vede odkaz z jejich profilu na Spotify. Streamovací služba Deezer, jež na své platformě označuje hudbu za vytvořenou AI, u Velvet Sundown uvedla: „Některé skladby na tomto albu mohly být vytvořeny pomocí umělé inteligence.“
Spotify ale takovou politiku nemá a někteří fanoušci se podle The Times cítili podvedeni označením „verified artist“ neboli ověřený umělec. To však pouze znamená, že jde o stream daného interpreta.
Spoluzakladatel a šéf Spotify Daniel Ek je ohledně vlivu AI na hudbu všeobecně pozitivní. „Chceme, aby se skuteční lidé prosadili jako umělci a tvůrci, ale co je to kreativita v budoucnosti s umělou inteligencí? To nevím. Co je to hudba?“ řekl.
Někteří umělci jako producent Timbaland a Ryan Tedder, který píše skladby pro zpěvačky Adele a Taylor Swift, umělou inteligenci vítají. Pro různé části hudebního průmyslu ale technologie představuje hrozbu.
Nové platformy tvořící hudbu pomocí AI jako Suno a Udio čelí žalobám nahrávacích společností za porušování autorských práv. Podvodníci také nahrávají skladby vytvořené počítačem a nechávají roboty, aby je poslouchali, čímž generují příjmy.
Deezer uvedl, že 18 procent veškeré hudby, která je na platformu denně nahrána - tedy více než 20 tisíc skladeb - bude stoprocentně uměle vytvořené. Z těchto skladeb je pak 70 procent podvržených, což představuje riziko pro skutečné umělce.
Spotify má zásadu manuálně nedoporučovat uměle vytvořené skladby do playlistů a chce zakázat AI skladby, které napodobují skutečné umělce. Úspěch Velvet Sundown však podle The Times zřejmě pramení z toho, že Spotify zařazuje písně této kapely do oblíbeného playlistu Discover Weekly, vytvářeného algoritmy.
Velvet Sundown nejsou na Spotify jedinou úspěšnou, zřejmě uměle vytvořenou skupinou. Web Music Business Worldwide tento týden označil 13 AI „umělců“, které měsíčně poslouchá přes čtyři miliony lidí. Mezi ně patří tvůrce country hudby Aventhis s více než milionem posluchačů, skupina Devil Inside či hudebník Nick Hustles inspirovaný skutečným zpěvákem Marvinem Gayem.