Článek
Na večeru jinak zasvěceném hudbě vídeňských autorů zazní 4. září v Rudolfinu dále předehra k opeře Kouzelná flétna od Wolfganga Amadea Mozarta, úvod k oratoriu Stvoření složenému Josephem Haydnem a Symfonie č. 4 c moll Tragická od Franze Schuberta.
Podle svého francouzského šéfdirigenta Emmanuela Villauma chce český orchestr přinášet posluchačům hudební program, který inspiruje a spojuje. „V sezoně 2025/2026 se zaměříme na hudbu mistrů hudebního klasicismu a romantismu, jako jsou Mozart, Haydn, Schubert, Schumann, Mendelssohn, Beethoven a Brahms. Tyto skladatele hrajeme nejčastěji, ale málokdy se v jedné sezoně objeví všichni najednou,“ poznamenává Villaume, který ve funkci působí od roku 2015.
Tehdy se ještě těleso založené dnes již nežijícím Jiřím Bělohlávkem jmenovalo Pražská komorní filharmonie a užívalo zkratku PKF. Později přešlo na mezinárodně univerzálnější název PKF – Prague Philharmonia, až se před několika lety znovu přejmenovalo na Prague Philharmonia. Villaume je jeho čtvrtým šéfdirigentem.
V nadcházející sezoně doprovodní přední sólisty jako flétnistu Emmanuela Pahuda nebo houslistu Vadima Gluzmana. Villaume se taktovky ujme pětkrát, kromě něj z dirigentů vystoupí Němec Oscar Jockel, japonský rodák Eugene Tzigane a český talent Jiří Habart.
Z tvorby českých autorů má jedním z vrcholů sezony být provedení cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany. Zazní také Serenáda pro dechové nástroje Antonína Dvořáka či živelná Symfonie d moll – La Tempesta se živými efekty vichru a blesku od moravského komponisty a houslisty Pavla Vranického, který žil v letech 1756 až 1808.
„Těší mě, že i v naší 32. sezoně zůstává Prague Philharmonia věrná svému charakteristickému stylu – spojení precizní interpretace s dramaturgickou invencí. Chceme být orchestrem, který inspiruje, překvapuje a přináší radost z hudby napříč generacemi,“ avizuje ředitelka Kateřina Kalistová.
Cyklus soudobé hudby bude pokračovat ve Švandově divadle formátem hudební talkshow v dramaturgii Hany Dohnálkové. Divákům se představí skladatelé Jakub Rataj, Zdenek Merta, Tímea Urban Hvozdíková, Ian Mikyska nebo Pavel Trojan a Pavel Trojan mladší, což jsou někdejší šéf Pražské konzervatoře a současný ředitel festivalu Pražské jaro. Závěrečný koncert cyklu bude věnován avantgardistům Johnu Cageovi a Mortonu Feldmanovi. Jejich díla zazní v nastudování Petra Kotíka, který má večer dirigovat a komentovat.
Komorní cyklus přinese koncerty inspirované folklorem a lidovou hudbou. Donátorská řada nabídne Setkání s příběhy umění v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě. Prague Philharmonia připravila i pokračování cyklu koncertů pro nejmladší posluchače v Rudolfinu.
Po zahájení pražské sezony se orchestr představí na Bratislavských hudebních slavnostech, v říjnu odjede na turné do Japonska. Posledním letošním zahraničním vystoupením bude prosincový koncert v madridském Auditorio Nacional s kanadským houslistou Blakem Pouliotem. V lednu příštího roku čeká hudebníky turné po USA zakončené koncertem v newyorské Carnegie Hall.
Prague Philharmonia vznikla jako obecně prospěšná společnost roku 1994, její repertoár sahá od klasicismu přes romantismus až po současnou hudbu. Pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty i sólisty, natočila desítky desek pro prestižní světové a domácí značky. Loni v září její nahrávka s tenoristou Jonathanem Tetelmanem získala prestižní ocenění Gramophone Award ve vokálně-instrumentální kategorii.