Článek
Ve věku 81 let zemřel brazilský fotograf Sebastiao Salgado, informovaly světové agentury. Salgado patřil k nejvýraznějším postavám světové fotografie. Proslul zejména černobílými snímky z míst ozbrojených konfliktů a amazonského deštného pralesa.
Podle serveru CNN Brasil zesnul tento pátek v Paříži, kde dlouhá léta žil. Příčinou úmrtí byla leukémie, informovala podle agentury EFE jeho rodina. Podle ní Salgado svými fotografiemi neúnavně bojoval za spravedlivější, humánnější a ekologičtější svět.
Salgado se narodil 8. února 1944 v brazilském státě Minas Gerais. Vystudoval ekonomii v Sao Paulu, koncem 60. let ale i kvůli působení v levicovém hnutí odešel s manželkou Lélií, která ho doprovázela životem i prací několik desítek let, do Paříže. Tam studoval architekturu a pracoval pro Mezinárodní organizaci pro kávu. Během služebních cest do Afriky začal fotografovat a roku 1973 se Salgadova původní záliba přeměnila v profesi.
„Sebastiao byl víc než jen jedním z největších světových fotografů. Se svou životní partnerkou Lélií Wanickovou Salgadovou rozdával naději tam, kde panovala zkáza, a šířil myšlenku, že obnova životního prostředí je také hlubokým gestem lásky k lidstvu. Jeho objektiv odhaloval svět a jeho rozpory,“ napsala nevládní organizace Instituto Terra, kterou Salgado s manželkou založil.
Podle brazilských médií se umělec dlouhodobě potýkal se zdravotními problémy poté, co se v 90. letech nakazil malárií v Indonésii, kde se mu nedostalo náležité léčby.
„Lidský“ fotograf
Jeho díla bývala na první pohled rozpoznatelná kombinací černobílé kompozice a dramatického osvětlení. Salgado byl označován za „lidského“ fotografa. Proslul zejména sociálně-dokumentárními snímky dělníků v méně rozvinutých zemích. Šest let zachycoval pracující lidi ve 27 zemích, například dělníky u ropných vrtů či horníky v dolech na zlato, fotil také v bývalém Sovětském svazu. Dokumentoval život domorodců v Latinské Americe, Afričanů postižených hladomorem, genocidu ve Rwandě nebo celosvětovou migraci.
Celkem procestoval 120 zemí. Jeho tvorba byla dobře známá také v Česku, kde opakovaně vystavoval, zejména roku 2017 v letohrádku Královny Anny na Pražském hradě.
Získal desítky mezinárodních ocenění. V roce 2019 obdržel jako vůbec první fotograf prestižní Mírovou cenu německých knihkupců. Ocenění dostal především za to, že „svými fotografiemi podporuje sociální spravedlnost a mír a dodává na váze celosvětové debatě o ochraně přírody a klimatu“. Porota německé ceny rovněž vyzdvihla působení jeho organizace Instituto Terra, která se například podílí na opětovném zalesňování Amazonie. Byl i držitelem dalších cen. Své humanistické fotografie shrnul do desítky autorských publikací.