Hlavní obsah

Lázně jdou opět do útlumu, pacientů rychle ubývá

Foto: Zámecké Lázně Karlovy Vary

Zámecké lázně v Karlových Varech.

Reklama

29. 10. 2020 18:03

Lázně v Karlovarském kraji jdou znovu do útlumu. Zpřísněná protikoronavirová opatření omezila možnost přijímat samoplátce a ubývá i lidí s poukazem od zdravotních pojišťoven.

Článek

Lázně také nabídly své kapacity pro případné doléčení pacientů z nemocnic, půjde ale zřejmě až o jednu z posledních možností.

Podle prezidenta Svazu léčebných lázní a ředitele lázní Jáchymov a Luhačovice Eduarda Bláhy začínají na lázně dopadat opatření velmi tvrdě, zejména s ohledem na jarní výpadek a výrazný úbytek pacientů ze zahraničí. „Je to nyní trochu opačně než na jaře, kdy nás zavřeli, a pak nám umožnili alespoň křížkové pobyty. Nyní se služby omezují postupně. Ale i někteří pacienti, kteří by měli přijet na léčbu hrazenou pojišťovnami, své pobyty odkládají, někteří se bojí do lázní jet a také se lázně v současné situaci méně předepisují,“ popsal Bláha.

Například ve Františkových Lázních tvořili samoplátci před ohlášením zákazu asi polovinu klientů. „Měli jsme obsazenost okolo 60 procent, nyní to začne rychle klesat. Už plánujeme uzavřít jeden lázeňský dům a soustředit péči do dvou, a pokud to bude třeba, omezíme provoz i dál,“ popsal situaci v Lázních Františkovy Lázně ředitel Josef Ciglanský. Část zaměstnanců tak zřejmě opět skončí na takzvané nucené překážce v práci na částečné mzdě. Lázně podle Ciglanského tak znovu budou chtít využít státní podpůrné programy.

Pokud by lázně musely nakonec své provozy zcela zavřít, bude podle Ciglanského záležet hlavně na tom, na jak dlouho. „Pokud by to byl měsíc, tak to zvládneme, delší zavření bude samozřejmě velký problém. Ale jsem optimista a lázně jsou tady stovky let a přežily,“ řekl.

Možnost, že by lázně nabídly své personální kapacity nemocnicím, je podle jejich představitelů spíše teoretická. Podle Bláhy jsou stejné problémy s lidmi v izolaci nebo v karanténě i v lázeňských zařízeních a je tak stále komplikovanější potřebnou péči zajistit. „Samozřejmě, že někde, kde to bude možné, mohou lázně nabídnout zaměstnancům, že by dobrovolně mohli pomoci v nemocnicích, a bude na nich, jestli na to přistoupí,“ uvedl Bláha.

Kapacity prázdných lázeňských domů lázně nabídly na jednání centrálního krizového štábu k případnému využití. Podle Bláhy ale budou přednostně využívány kapacity nově budovaných nemocnic, hotelů, a pak teprve státních lázní. Soukromá lázeňská zařízení by byla až poslední možností a měla by sloužit zejména pro ty pacienty, kteří nemají covid-19, ale potřebují neintenzivní zdravotní péči nebo nemohou domů ze sociálních důvodů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované