Hlavní obsah

Leoš Janáček, genetik Mendel nebo zapomenutý kapitán ponorky. Největší hřbitov v Česku má digitálního průvodce

19. 1. 2018

Hřbitovní průvodce nyní lidem usnadní hledání hrobů blízkých, ale i slavných osobností historie jihomoravské metropole. (Video: Tomáš Svoboda)

Je tady pohřbených 400 000 lidí. Brněnský magistrát ve spolupráci s městským muzeem teď spustil novinku. Internetový hřbitovní průvodce zavede návštěvníky k hrobům slavných, ale i zapomenutých osobností. A připomene jim i jejich životní příběhy.

Článek

Dvaapadesát hektarů, sedmdesát tisíc hrobových míst a čtyři sta tisíc nebožtíků. To jsou statistiky největšího pohřebiště v České republice. Návštěvníci Ústředního hřbitova v Brně teď mohou využít novinku. Historici Muzea města Brna ve spolupráci s magistrátními úředníky připravili originálního hřbitovního průvodce. Lidé s internetovým připojením, třeba na mobilu, najdou hroby slavných lidí nebo zapomenuté příběhy.

„V aplikaci je nyní asi čtyři sta hrobů osobností města. Dalších sto padesát máme připravených. V budoucnu bychom se rádi dostali na tisíc záznamů. Věříme, že nám s tím pomůžou i běžní návštěvníci,” sdělil Petr Vachůt z Muzea města Brna.

Nový hřbitovní průvodce je součástí projektu digitalizace jedenácti městských hřbitovů. Ta už běží několik let a správa hřbitovů má díky ní přehled o hrobových místech. „Lidé si na internetu mohou najít, kde přesně leží jejich příbuzný nebo kdokoli jiný, koho chtějí najít v místě jeho posledního odpočinku,” řekl ředitel správy brněnských hřbitovů Marek Šamšula.

Internetového hřbitovního průvodce budou jeho tvůrci dále rozvíjet. „Rádi bychom v budoucnu přidali tematické trasy, třeba červenou stezku architektů nebo modrou stezku sportovců,” dodal Vachůt. Vše má být hotové za tři roky.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.