Hlavní obsah

Líheň pro nového Steva Jobse nebo Dalibora Dědka? V Liberci skoro za čtvrt miliardy postaví zázemí pro mozky doby 4.0

Liberecký kraj investuje do startupového a podnikatelského inkubátoru desítky milionů korun. (Video: Martin Wenzel, Tomáš Tesař, Seznam.cz)

5. 9. 2018 20:30

Vytvořit podhoubí pro talentované mozky z řad studentů univerzit, nadšených inovátorů a podnikatelů z Čech i ze zahraničí se chystá Liberecký kraj, který dnes potvrdil významnou investici do projektu Lipo.ink. Ambiciózní projekt vyjde na desítky milionů korun.

Článek

Pomoci mu mají i významní byznysmeni, investoři a zkušení lektoři. Cílem je především vyhledávat, vychovávat a získávat talentované odborníky v době start-upů a Průmyslu 4.0.

„Celková investice bude zhruba 260 milionů korun. Považujeme to za důležitý projekt. Kraj chce objekt využívat a domníváme se, že toto je správná cesta, zvlášť v době, kdy se hodně mluví o Průmyslu 4.0. Zároveň chceme využít potenciál Technické univerzity v Liberci a dalších inovativních firem, které tu máme,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové).

Na otázku, zda si od rozvoje projektu slibuje například objevení špičkových talentů na světové úrovni, včetně slavných legend, jakými byli třeba Steve Jobs nebo Bill Gates, hejtman Půta odpověděl, že on sám by se spokojil s tím, kdyby inkubátor v budoucnu objevil alespoň nástupce českého podnikatele a inovátora, jakým je miliardář a spoluzakladatel firmy Jablotron Dalibor Dědek.

Jak budoucí prostor a jeho servis využívat, vidí i v potenciálu přeshraniční česko-polsko-německé spolupráce, zejména na úrovni univerzit.

Projekt Lipo.ink, o němž se poprvé začalo mluvit vloni na podzim, je nyní v testovací fázi. Přestože původně měl fungovat jen virtuálně, nyní působí v pronajatých prostorách Evropského domu v Liberci. Vedle konzultací, poradenství a workshopů pro začínající i zkušené podnikatele a inovátory poskytuje zázemí i prvnímu start-upu, společnosti Hardwario, který původně vznikl pod křídly významné české firmy Jablotron již zmiňovaného miliardáře Dalibora Dědka. Hardwario se aktuálně snaží proniknout i na zahraniční trh.

Nový inkubátor chce vedle vyhledávání talentů umožnit autorům nápadů i jednodušší start v podnikání. A to především v zázemí a propojení s potenciálními investory a obchodními partnery. Stejně tak ale tým odborníků učí inovátory a méně zkušené podnikatele analyzovat trh a rozlišit, nakolik má právě jejich nápad či produkt šanci v silné konkurenci uspět.

„Původně jsme chtěli fungovat jako virtuální firma, což aktuálně už neplatí, protože nyní máme jednu společnost už takzvaně inkubovanou a poskytujeme jí odpovídající služby a zázemí. Zároveň jsme zahájili spolupráci v rámci švýcarského programu Platinn. Liberecký kraj spolu se Zlínským a Ústeckým jsou první, které tento program u nás nabízí. Jedná se o zprostředkování poradenství pro malé a střední podnikatele. Funguje to tak, že máte experty například z řad úspěšných podnikatelů nebo vysoce postavených manažerů či poradců, kteří s majiteli firem proberou výzvy v oblasti byznys developmentu. Tedy nové trhy, produkty nebo organizační rozvoj,“ říká ředitel Lipo.ink Philipp Roden.

Hodně si tvůrci nového projektu do budoucna slibují i od intenzivní spolupráce se středními školami. Mezi mentory programů v rámci inkubátoru Lipo.ink jsou zkušení odborníci nejen na vývoj a trhy, ale i obchodní právo, vizuální kreativitu, digitální marketing či financování.

Přestavba třípatrové budovy bývalého výzkumného ústavu, jehož třetina by měla sloužit výhradně inkubátoru, potrvá zhruba dva roky. Kromě kanceláří se počítá i s dílenským prostorem pro vývoj a experimentování. Celková plocha budoucí „líhně mozků“ má mít 3 700 metrů čtverečních.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené