Hlavní obsah

Lutínská Sigma Group vyrobí 80 tisíc filtrů. Zachytí i viry

Foto: Profimedia.cz

Lutínská strojírenská firma Sigma Group se primárně zaměřuje na vývoj a výrobu čerpadel.

Reklama

26. 3. 2020 11:15

Prvních 40 000 částicových filtrů P3, které dokážou zachytit i viry, dodá Sigma Group z Lutína na Olomoucku. Na dodávce se podnik dohodl s ČVUT, které je použije do nového respirátoru vyrobeného na 3D tiskárnách.

Článek

Výroba 80 000 filtrů P3 by měla trvat zhruba dva měsíce, řekl ČTK předseda dozorčí rady strojírenské skupiny Sigma Group Milan Šimonovský.

Ministerstvo zdravotnictví už podle Šimonovského zaslalo závaznou objednávku na 40 000 filtrů P3 a s ČVUT byla dohodnuta dodávka stejného počtu, nyní se ladí detaily kontraktu. Sigma Group podle Šimonovského kvůli zakázce bude muset přizpůsobit výrobu. Částicové filtry P3 budou v Lutíně vyráběny ve dvousměnném provozu. Firma zavede další preventivní opatření, aby se snížilo riziko přenosu nákazy mezi zaměstnanci.

ČVUT špičkové respirátory vybavené filtrem P3 připravuje pomocí 3D tisku, příští týden už by měly vznikat stovky kusů denně. ČVUT chce v budoucnu denně připravit až 10 000 těchto ochranných prostředků, určeny budou hlavně pro zdravotníky a záchranáře. ČVUT už podepsalo memorandum s Ministerstvem zdravotnictví.

Výrobu ochranných filtrů zakladatelé Sigmy Group zahájili v Lutíně ve 30. letech minulého století. Firma má nyní v nabídce několik typů ochranných filtrů včetně modelu vyvinutého pro českou armádu. Výroba filtru P3 byla zahájena v roce 2003. Zařízení P3 chrání proti virům, bakteriím i pevným a kapalným částicím.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované