Hlavní obsah

Maďarský premiér Orbán chce kvůli migrantům přepsat ústavu a zastavit Sorose

Fidesz Viktora Orbána chce prosadit protiimigrační dodatek ústavy. (Video: Reuters)

 

Reklama

3. 5. 2018 19:06

Fidesz Viktora Orbána chce ústavně zakázat přesidlování migrantů, které organizuje Evropská unie. Strana maďarského premiéra si zároveň chce balíčkem zákonů přezdívaným „Stop Soros" došlápnout na nevládní organizace.

Článek

Maďarská vládní strana Fidesz chce rozšířit ústavu o dodatek zakazující přesidlování migrantů organizované Evropskou unií. Podle agentury MTI to prohlásil nový předseda poslaneckého klubu strany Máté Kocsis, který novinářům představil její priority na začínající volební období. Má mezi nimi být i zákon zpřísňující pravidla fungování nevládních organizací, které pomáhají migrantům.

Premiér Viktor Orbán se již ústavu o dodatek zakazující v Maďarsku uplatňování unijního systému přerozdělovacích kvót pokoušel rozšířit předloni, zabránil mu v tom však odpor opozice. V dubnových volbách jeho Fidesz v koalici s křesťanskými demokraty těsně získal dvoutřetinovou ústavní většinu, což mu teoreticky umožňuje měnit základní zákon země bez ohledu na opozici.

Maďarsko patří v rámci EU vedle Polska nebo České republiky k nejhlasitějším kritikům povinného přijímání žadatelů o azyl a dlouhodobě se odmítá na systému kvót podílet. Fidesz šel do voleb se silně protiimigračním programem. Orbán bezprostředně po zveřejnění jejich výsledků řekl, že maďarští voliči jednoznačnou podporou jeho strany dali najevo, že chtějí rozhodovat, s kým budou v zemi žít.

Nově zvolený šéf poslanců Orbánovy strany Kocsis dnes rovněž řekl, že zákonodárci hodlají naplňovat cíle vlády, které zůstávají stejné jako v minulém období. Budou hájit křesťanskou kulturu, dbát na ochranu vnějších hranic, snažit se o dosažení plné zaměstnanosti a podporovat rodiny.

Cílem bude i prosazení balíčku zákonů přezdívaného „Stop Sorosovi”, který má mimo jiné zavést tvrdší pravidla pro činnost nevládních organizací včetně těch, které patří americkému miliardáři maďarského původu Georgi Sorosovi. Pokud se jejich práce bude jakkoli týkat migrantů, budou se muset registrovat u ministerstva vnitra, které může jejich činnost zakázat s odkazem na národní bezpečnost. Pokud budou navíc financovány ze zahraničí, budou podle současného návrhu platit pětadvacetiprocentní daň.

Sorose Orbán a jeho lidé v kampani líčili jako bezskrupulózního liberála plánujícího zaplavit zemi muslimy. Zámožný filantrop se po kampani plné útoků na svou osobu i na své organizace rozhodl z Budapešti přesunout svou nadaci Open Society Foundation.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované