Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Kláštery nejsou jen duchovními centry, ale také významnými památkami s bohatou historií. Některé z nich stále slouží svému původnímu účelu. Jiné dnes přitahují návštěvníky, které okouzluje jejich historicky cenná architektura, inženýrský um stavitelů, zajímavá historie nebo například i kulturní program či nabídka místního pivovaru.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Heydrichův mercedes našli ve stodole. Po 18 letech se dočkal opravy
- Z ruiny konírny v Zákupech je barokní skvost
- Poznejte Mallorcu jinak: místo pláží horské treky či kajak
- Od perfektní pizzy po domácí nanuky. Vydejte se na gastrovýlet do Plzně
- Našel vraha z Ploštiny a chtěl ho zabít. Místo toho se partyzán rozplakal
Vybrali jsme deset klášterních areálů, které stojí za návštěvu – ať už kvůli své architektuře, atmosféře, nebo zajímavému příběhu. Od staveb románských po ty barokní, od tichých míst k rozjímání po živé kulturní prostory, od těch krásně zachovaných po romanticky působící ruiny. Je tedy z čeho vybírat - podle toho, jaký zážitek hledáte.
1. Strahovský klášter
Na samém okraji pražských Hradčan se tyčí Strahovský klášter – duchovní, architektonická a intelektuální dominanta s tradicí sahající do roku 1143. Založen byl jako premonstrátské opatství a dodnes patří mezi nejstarší fungující kláštery tohoto řádu na světě.
Jeho největším lákadlem je barokní knihovna – Filozofický a Teologický sál patří k nejkrásnějším v Evropě. Knihovna čítá více než 200 tisíc svazků, včetně rukopisů a prvotisků. Kromě ní je možné navštívit i Strahovskou obrazárnu s díly od gotiky po baroko nebo projít pivovarem, v němž se pivo vařilo už ve 12. století.
Další slavné kláštery v Praze
- Břevnovský klášter: Nejstarší mužský klášter v Česku, dodnes slouží benediktinům, funguje zde i pivovar s nejstarší tradicí v Česku.
- Anežský klášter: Gotický areál založený svatou Anežkou Českou, v současnosti slouží pro expozici středověkého umění Národní galerie.
- Emauzský klášter: Gotický klášter založený Karlem IV. s barokními úpravami a jedinečnými nástěnnými malbami z 19. století, poničený bombardováním v roce 1945 a nově dostavěn v 60. letech minulého století.
- Zbraslavský klášter: Bývalé pohřebiště Přemyslovců, později známý jako zámek Zbraslav, podílel se na něm i architekt Jan Blažej Santini-Aichel.
2. Klášter Rosa Coeli, Dolní Kounice
Gotické ruiny ženského kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích už sice nejsou dochované jako ostatní kláštery na seznamu, ale dozajista zaujmou svými vysokými zdmi zahalenými zelení. Latinský název v překladu znamená Růže nebes.

Klášter Rosa Coeli.
Areál byl založen ve 12. století jako první ženský klášter na Moravě, ale po zrušení Josefem II. zůstal opuštěn. Přestože je z části ruinou, dochovalo se zde velké množství cenných vrcholně gotických architektonických prvků. Pozůstatky kostela a dalších částí kláštera lákají svou romantickou a mystickou podobou. Občas je využívají i filmaři, místo posloužilo napřílad k natáčení některých scén ze známé pohádky O statečném kováři.
Kvůli rekonstrukci je areál v květnu 2025 uzavřen, znovuotevření se plánuje na hlavní sezonu od června do září 2025.
3. Klášter premonstrátů Teplá

Klášter premonstrátů v Teplé.
V západních Čechách nedaleko Mariánských Lázní se rozkládá klášter Teplá, který založil v roce 1193 blahoslavený Hroznata. V areálu najdete románské jádro a pozdější barokní úpravu, což odráží proměny církevního i kulturního života v západních Čechách.
Teplá byla centrem vzdělanosti, proto klášterní knihovna, jež dnes čítá přes 100 tisíc svazků, patří k největším a nejcennějším v republice. Dominantou komplexu je klášterní kostel Zvěstování Páně s románským jádrem, gotickými úpravami a barokní fasádou, který si i přes pozdější úpravy zachovává středověkého ducha. Areál kláštera prošel v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí.
4. Sázavský klášter

Sázavský klášter.
Přímo nad řekou Sázavou mezi lesy stojí ve stejnojmenném městě klášter, jehož historie sahá až do 11. století. Areál založený svatým Prokopem byl jedním z center staroslověnské liturgie. Návštěvníky čekají památky z dob gotiky - pozůstatky ambitu, nedostavěný chrám či kapitulní síň s nástěnnými malbami, ale také barokní interiéry.
Letní sezóna bývá zpestřena kulturními programy, koncerty nebo večerními prohlídkami. Můžete se projít v klášterních zahradách a vnímat klid místa, kde kdysi žili a tvořili řeholníci podle starobylých pravidel. Zajímavostí jsou tři kamenické značky ve tvaru hvězdy na blocích, z nichž je postavena věž.
5. Broumovský klášter

Broumovský klášter.
Benediktinský klášter ve východních Čechách je jedním z vrcholných děl architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Kromě architektury, která stojí za povšimnutí, se v Broumovském klášteře dochoval nejstarší tištěný český překlad Bible z roku 1488. S klášterem je spojený i unikátní soubor barokních kostelů v okolí, v roce 2022 prohlášený za národní kulturní památku.
V rámci prohlídek kláštera lze nahlédnout do knihovny, sakristie, opatských sálů a klenotnice. Zvláštní pozornost si zaslouží kopie Turínského plátna, místní klášterní hřbitov nebo klášterní zahrada plná moderních soch a menších staveb z různých období včetně současné architektury.
Klášter, organizačně propojený s tím Břevnovským v Praze, je dnes živým kulturním centrem, ve kterém se konají výstavy, koncerty a slouží i jako umělecká rezidence pro hudebníky či spisovatele. Za návštěvu stojí také místní příjemná kavárna.
6. Želivský klášter

Klášter Želiv.
V době komunistického režimu v premonstrátském klášteře fungoval internační tábor pro kněze. Později se klášter dočkal obnovy a dnes opět patří mezi důležitá duchovní i turistická místa Vysočiny.
Dominantou areálu je kostel Narození Panny Marie, přestavěný podle návrhu mistra barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Návštěvníci si mohou prohlédnout expozici o dějinách kláštera a navštívit klášterní pivovar, kde se vaří pivo podle historických receptur a k němuž přiléhá i příremná restaurace.
7. Klášter Plasy

Klášter Plasy, chodba.
Na sever od Plzně, v údolí řeky Střely, stojí monumentální cisterciácký klášter Plasy, založený roku 1144 knížetem Vladislavem II. Dnešní barokní podobu získal zásluhou architektů Jana Baptisty Matheye a již zmňovaných Dientzenhofera a Santiniho.
Je to zároveň i důmyslné inženýrské dílo. Santini musel při návrhu zohlednit bažinatý terén – základy budovy proto tvoří dřevěný rošt na více než pěti tisících dubových pilotách, které musí zůstat trvale ponořené ve vodě, jinak by shnily a klášter by se začal propadat. Inspirací pro tento postup byly Benátky. Je zde také chytře vymyšleno zásobování vodou a přirozené větrání komínovým efektem.
Klášter byl po staletí duchovním i hospodářským centrem regionu a dokonce i rezidencí rakouského kancléře Metternicha. Zajímavostí je nemocniční křídlo s expozicí historických lékáren a barokními záchody proplachovány řekou Střelou.
8. Klášter Vyšší Brod

Klášter Vyšší Brod.
Jen pár kilometrů od rakouských hranic stojí Vyšebrodský klášter – jediný fungující mužský cisterciácký klášter v Česku. Založen byl roku 1259 Vokem z Rožmberka a po staletí byl duchovním i kulturním centrem jižních Čech.
V místní knihovně je uloženo přes 70 tisíc svazků včetně prvotisků a středověkých rukopisů. Klenotem je Závišův kříž, relikviář, který údajně obsahuje část Kristova kříže. Řeholníci tu dodnes dodržují benediktinskou zásadu „Modli se a pracuj“ a slouží tridentskou mši.
9. Klášter Rajhrad

Klášter Rajhrad.
Nejstarší benediktinský klášter na Moravě najdete jen pár kilometrů od Brna. Jeho počátky sahají do poloviny 11. století, dnešní podobu získal v první polovině 18. století podle návrhu Jana Blažeje Santiniho.
Jeho dominantou je chrám svatých Petra a Pavla s typickými barokně-gotickými prvky. V areálu dnes sídlí Památník písemnictví na Moravě s knihovnou s více než 65 tisíci svazky. Rajhrad býval i významným vzdělanostním centrem – řeholníci tu vedli školu, tiskárnu a kulturní spolky.
10. Kladrubský klášter

Kladrubský klášter.
Benediktinský klášter v Kladrubech založil v roce 1115 kníže Vladislav I. Nejvýraznější stavbou je barokně-gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který vybudoval opět několikrát zmiňovaný Santini úpravou původní románské baziliky.
Interiér zdobí fresky Cosmasa Damiana Asama a sochy Řehoře Thényho. V sousedství stojí konvent od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Expozice návštěvníkům přibližují život mnichů i osudy příslušníků rodu Windischgrätzů, kteří klášter vlastnili po jeho zrušení.