Hlavní obsah

Týden tlustých medvědů má vítěze. Nacpal se vážně obdivuhodně, podívejte se

14. 10. 2022 13:30

Aljašský Týden tlustých medvědů má po šestidenním klání vítěze. Soutěž vyhrál 635 kilogramů vážící medvěd. Redakce Seznam Zpráv získala svolení autorů publikovat snímky, které ukazují, co udělá s medvědí figurou nálož lososů.

Reklama

Článek

Medvědi hnědí z aljašského Národního parku Katmai patří k nejmohutnějším na světě. A to díky tomu, že se mohou cpát obrovským množstvím lososů, kteří se do tamních řek dostávají z Bristolského zálivu na jihozápadě Aljašky. O tom, že se medvědí populaci daří, vypovídá i fakt, že jich aktuálně v parku žije kolem 2,2 tisíce.

Schopnost medvědů se na zimu nacpat tak, že se z chlupáčů stanou robustní koule, přitom nepřestává fascinovat. Jejich ládování před hibernací mohou lidé po celém světě sledovat prostřednictvím kamer, umístěných podél toku řeky. A už osmým rokem mohou online hlasovat v soutěži o nejvypasenějšího medvěda.

Letošní ročník právě skončil a svůj titul po roční pauze obhájil medvěd s číslem 747. V parku Katmai byl poprvé identifikován v roce 2004, tehdy byl ještě mladý a zkušeným rivalům v rybolovu nemohl konkurovat. S přibývajícím věkem se z něj ale stal úspěšný lovec. U řeky Brooks byl mezi koncem června a začátkem září k vidění téměř denně.

Stříbrná mladá medvědice s číslem 901 soutěž nikdy nevyhrála, ale její nabírání na váze bylo letos obzvlášť znatelné. Pracuje na zdokonalování svých rybářských schopností a je známá jako nekompromisní obránkyně svého teritoria, píše se na stránkách soutěže.

Možná bude mít v zimě první mláďata. Její letošní zmohutnění s tím podle odborníků může souviset.

Zbylí soutěžící jsou seřazeni v náhodném pořadí.

Redakce Seznam Zpráv získala svolení publikovat snímky, jejichž autoři jsou L. Law, C. Rohdenburg, K. Moore, T. Carmack, E. Johnston a K. Grossman.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované