Hlavní obsah

Mají lidi uklidnit, opatření s rouškami nezvládli, tepe vládu odbornice

Foto: Profimedia.cz

Roušky v restauraci ano, pak zase ne. Vláda názory stále mění.

Reklama

22. 8. 2020 14:10

Podle konzultantky Alžběty Králové z Institutu politického marketingu vláda tento týden propadla v komunikaci s občany. Tvrdí, že lidé kvůli tomu budou k protikoronavirovým opatřením nedůvěřiví.

Článek

Chaos v rouškových opatřeních a vládní veletoče v boji s koronavirem provázely tento týden. Podle odbornice na politickou komunikaci Alžběty Králové kabinet Andreje Babiše selhal. „Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch už jen těžko napraví svou špatnou image,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy konzultantka z Institutu politického marketingu.

Ukázaly překotné změny vládních stanovisek okolo nošení roušek, že nám teď víc vládnou političtí marketéři než odborníci?

To je dlouhodobá charakteristika fungování vlády Andreje Babiše. Hnutí ANO velmi dbá na výsledky veřejného mínění a na reakce veřejnosti. Může se pyšnit nejlepším politickým marketingem, a to logicky přináší kritiku, že se více než konkrétním politickým tématům věnuje marketingu.

Foto: archiv Alžběty Králové

Alžběta Králová, expertka na marketingovou komunikaci

Uvědomují si to občané a voliči hnutí ANO právě u tak omílaného tématu, jako je nošení roušek?

Bohužel nemám data, jak to vnímá veřejnost. Na druhou stranu je potřeba se podívat na to, že ministr Vojtěch a jeho resort změnili tak důležitá opatření za jediný den. Kdyby tak zásadní rozhodnutí bylo postavené na nějakých odborných argumentech a výsledku nějakých šetření, že je tato pravidla potřeba nastavit, tak si nemyslím, že by se to měnilo ze dne na den. Vláda by si za tím stála. Běžní lidé už se v opatřeních nemůžou vyznat. Komunikace představitelů vlády je chybná. Je z toho patrné, že neexistuje dlouhodobá strategie, což platí i pro krizovou komunikaci, která je pro podobné situace zásadní.

Jak se to projevuje?

Politici by měli občany hlavně uklidnit. Měli by jim dát přesné pokyny a doporučení, založené na relevantních datech a argumentech. Jenže ta současná komunikace může mít negativní vliv na ochotu občanů dodržovat opatření. Vláda by neměla každý den přicházet s nečím jiným.

Vládě radí několik epidemiologických týmů. Co to vypovídá o jejich komunikaci, když se takto překotně mění důležité plošné nařízení?

Komunikace nefunguje. Do té diskuze mají být zahrnutí všichni klíčoví aktéři. Zběsilé změny ukázaly na nepřipravenost jednotlivých aktérů.

Ministr Vojtěch slyší z mnoha stran, že má rezignovat. Lze ještě zvednout jeho mediální obraz?

Nemyslím si, že je schopný z toho vyjít ještě s nějakou pozitivní image. Političtí konzultanti hnutí ANO dokážou mnohé, na druhou stranu pozice ministra zdravotnictví není delší dobu silná. Proslýchá se, že by jej premiér rád vyměnil, i když navenek mluví jinak. Andrej Babiš zároveň ví, že to v době pandemie není vhodné řešení. Zároveň už na ministerských postech provedl řadu změn a opozice mu vyčítá, že tahá ministry z klobouku. Výměnou Vojtěcha by jim dal za pravdu.

Poznala jste hned, že marketéři ovlivnili Babišův zásah, který zmírnil avizovaná opatření?

Roušky jsou samozřejmě zásadní téma. Z roušek se může stát symbol a dá se s nimi velmi dobře marketingově pracovat. Pandemická krize se týká nás všech.

Může oslabit pozici vlády, jak chaoticky se k nošení roušek staví?

To ukážou až krajské volby. U Andreje Babiše dlouhodobě platí, že mu všechny možné kauzy neubližují, ale z hlediska nevole, kterou veřejnost projevila, je možné, že se premiér obával, že přijde o důležité politické body. A právě proto zasáhl.

Takže naznačujete, že se do epidemie začíná promítat kampaň pro krajské volby?

Boj je cítit. Ale vypadá to tak, že je to spíš špatná koordinace stanovisek mezi vládními představiteli. Hnutí ANO si nechce nechat líbit negativní reakce. Sociální demokracie zahájila kampaň v pondělí ráno. Přichystala volební spot, v němž si rýpla do premiéra Babiše i ministra Vojtěcha. Připomněla ministrovy výroky z počátku pandemie, že roušek je dost. Stejně tak sociální demokraté připomněli, jak premiér na tiskovce nutil Vojtěcha, že musí říct jméno lékařky, která chybovala. V pondělí vzápětí Ministerstvo zdravotnictví přišlo s oznámením, které celý den dominovalo v mediálním prostoru. Přišlo mně, že je to i taktika, přehlušení jedné zprávy druhou tak, aby kritika sociálních demokratů zapadla.

Jak z rouškových dohadů premiér vyšel, uchoval si roli zachránce, který problém vyřeší?

Jsem přesvědčená o tom, že Andrej Babiš má vytvořenou roli spasitele, který vše napraví a zařídí. Má být poslem dobrých zpráv a správných postojů. Nemá problém obětovat někoho z vlastních lidí, aby jeho vlastní značka zůstala nepoškozená. Také to ukázalo na to, že Babiš chce stát řídit sám. Hnutí ANO je založené na jediném lídrovi - a to stejné má platit pro vládu.

Dá premiér hodně na ohlasy ze sociálních sítí?

Nemám relevantní data, ale zvenku to tak vypadá, zejména v situaci, kdy by se proti němu mohli vymezit jeho vlastní voliči. U těch ostatních, kteří pro něj nikdy hlasovat nebudou, jej negativní reakce nezajímají. Roušky by mohly ovlivnit tvrdé voličské jádro, proto jeho tým velmi podrobně ohlasy lidí monitoruje.

Babišova pozice tedy zůstala neotřesitelná?

Známe spoustu jeho kauz. Při každé následující mnozí říkali: Tahle už premiérovi politicky zlomí vaz, ale nikdy se to tak nestalo. Babišův tým je naopak dokáže přetavit ve vlastní prospěch. Preference hnutí nikdy zásadně neklesly a podle aktuálních průzkumů neklesají ani teď. S jeho pozicí to tedy neotřáslo. Hnutí ANO před krajskými a senátními volbami navíc ještě nespustilo nějakou masivnější kampaň.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované