Hlavní obsah

Maláčová má řešení bytové krize: znovu regulovat nájmy

Foto: Seznam Zprávy

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Reklama

7. 2. 2020 8:37

Podle ministryně práce Jany Maláčové jsou regulované nájmy jeden ze způsobů, jak řešit bytovou krizi ve velkých městech.

Článek

Podle sociálních demokratů nebyla deregulace nájmů správným krokem a uvažují o návratu maximální možné výše nájmu. Napsal to deník Právo.

„Stát s tím něco musí dělat, protože už je to neudržitelné. Bydlení se stává ve všech velkých městech luxusem. My se v tuto chvíli velmi seriózně bavíme v sociální demokracii o regulaci nájemného,“ řekla listu ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová.

Regulace maximálního možného nájmu platila v Česku do roku 2012. Týkala se zhruba 700 000 domácností.

S nápadem ale nesouhlasí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. „S důsledky regulace se potýkáme dodnes. Kvůli regulaci ná­jemného docházelo k brzdění oprav, nedocházelo k modernizaci bytů,“ řekla Právu ministryně.

Maláčová chce také omezit byznys s bytu typu Airbnb. „Je potřeba se bavit i o přísné regulaci Airbnb. Turisté patří do hotelů, nikoliv do bytů. Je to také o větší státní podpoře družstevnictví,“ uvedla Maláčová.

Města a stát podle ní také musí začít stavět vlastní byty. „Jde o jediný nástroj, jak si mohou obce nebo stát hlídat, co se v těch bytech děje,“ dodala Maláčová.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované