Hlavní obsah

Malajsie kvůli toxickým látkám ve vzduchu zavřela 400 škol

Foto: Profimedia.cz

Březnový a nynější incident spolu podle šéfa místní vlády nesouvisejí.

Reklama

25. 6. 2019 14:03

Malajsijské úřady nechaly na jihu země uzavřít více než 400 škol a školek. Téměř stovka dětí musela být ošetřena kvůli zvracení a problémům s dýcháním. Za zdravotní potíže zřejmě může znečištění ovzduší neznámou chemikálií, přesná příčina ale dosud není známa.

Článek

Školní zařízení v oblasti průmyslového města Pasir Gudang zůstanou uzavřena do čtvrtka. Ve stejné oblasti se stal obdobný incident už letos v březnu, kdy byla toxickými chemikáliemi zamořena místní řeka. S příznaky otravy pak vyhledalo lékařskou pomoc přes 4 000 lidí, převážně dětí. Úřady tehdy uzavřely více než stovku škol.

Březnový a nynější incident spolu podle šéfa místní vlády v dotčeném státě Johor Sahruddina Jamala nijak nesouvisejí.

Malajsijský premiér Mahathir Mohamad v úterý řekl, že viníci zamoření ovzduší jedovatými látkami budou přísně potrestáni. Podle něj je chyba, že po zkušenostech z března se tento případ opět stal.

Kvůli toxickému odpadu, který byl před třemi měsíci nelegálně svržen do řeky Kim Kim, jsou stíháni tři lidé. Záchranáři tehdy našli ve vodě 15 druhů jedovatých chemikálií, včetně nebezpečného kyanovodíku. Toxické látky už byly podle Jamala z řeky odstraněny, co je příčinou nynější otravy, vyšetřovatelé zatím nezjistili.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované