Hlavní obsah

Mám větší a mocnější jaderné tlačítko než Kim, napsal Donald Trump na svůj Twitter

Trump trumfuje severokorejského vůdce ve velikosti odpalovacího tlačítka.Video: AP

 

Reklama

3. 1. 2018 7:18

Reagoval tak na novoroční projev severokorejského diktátora. V něm Kim Čong-un opět uvedl, že jeho jaderné zbraně by mohly zničit území celých Spojených států.

Článek

Odpalovací tlačítko k jaderným zbraním, které má k dispozici americký prezident Donald Trump, je „daleko větší a mocnější” než to, které je na stole severokorejského diktátora Kim Čong-una. Šéf Bílého domu to uvedl ve své první reakci na novoroční Kimův projev, v němž vůdce KLDR opět varoval USA, že celé jejich území je v dostřelu severokorejských jaderných zbraní.

„Mohl by mu někdo z jeho vysáté a vyhladovělé země laskavě oznámit, že i já mám jaderné tlačítko, ale je mnohem větší a mocnější než to jeho, a mé tlačítko funguje!” napsal v úterý Trump na Twitteru s odkazem na Kimův pondělní projev.

Severokorejský lídr v něm prohlásil, že má na stole stále připravené odpalovací tlačítko, ale jaderné zbraně použije jedině v případě, že by bezpečnost země byla ohrožena. Rovněž vybídl ke zvýšení výroby mezikontinentálních raket a jaderných hlavic a také k jejich rychlejšímu rozmístění.

Zatímco k USA zvolil tradičně ostrý postoj, sousední Jižní Koreji nabídl zlepšení vztahů a jednání o účasti severokorejské delegace na únorové zimní olympiádě, která proběhne právě v sousední zemi. Na základě projevu tak země obnoví horkou linku zajišťující naléhavou komunikaci. Ta v minulosti představovala zásadní komunikační kanál mezi oběma zeměmi. KLDR však spojení opakovaně přerušovala v dobách zvýšeného napětí.

Americké ministerstvo zahraničí v úterý Kimova vstřícná slova zhodnotilo skepticky. Mluvčí ministerstva Heather Nauertová interpretovala projev jako snahu „vrazit klín” mezi tradiční spojence USA a Jižní Koreu. „Mohu vás ujistit, že k tomu nedojde,” uvedla Nauertová v prohlášení.

Donald Trump sdílel na Twitteru protiislámská videa.

Reklama

Doporučované