Článek
Seznam Zprávy oslovily několik středních škol v hlavním městě. Ředitelka Gymnázia Nad Štolou Renata Schejbalová říká, že v testech byly děti většinou úspěšné.
„U nás se konaly zkoušky v osmiletém, šestiletém a čtyřletém oboru. Musím říct, že mě výsledky velmi mile překvapily, protože studenti dosahovali vysokých bodů, 48 nebo 49 bodů z maximálně možných 50 nebylo výjimkou," popisuje ředitelka Schejbalová, jak dopadly děti u zkoušek.
Matematiku uchazeči zvládli lépe než češtinu.
„V osmiletém oboru kupodivu dopadla lépe matematika než český jazyk, obvykle to bývá obráceně. V šestiletém a čtyřletém oboru bych řekla, že výsledky z českého jazyka i matematiky jsou srovnatelné," dodává ředitelka Gymnázia Nad Štolou Schejbalová.
Její slova potvrzuje také Střední průmyslová škola zeměměřická.
„Vypadá to, že uchazeči dopadli dobře a že uspějí u přijímací zkoušky. Budeme otevírat dvě třídy pro 60 žáků. Zkouška z matematiky pravděpodobně dopadne lépe než zkouška z českého jazyka," řekl Seznamu ředitel Střední průmyslové školy zeměměřické Jan Staněk.
Stát začal prosévat středoškoláky. Co na to realita?
Jednotné přijímací zkoušky na střední školy se po dvou letech pilotního testování letos konají poprvé plošně ve všech školách s výjimkou uměleckých, na kterých se v lednu dělaly talentové zkoušky. Začaly 12. dubna prvním termínem pro čtyřleté obory, na víceletých gymnáziích se ve dvou termínech konaly minulý týden. Žáci mají k dispozici dva pokusy, započítává se jim lepší výsledek.
K letošním přijímacím zkouškám bylo podle Cermatu přihlášeno víc než 86 tisíc dětí. Největší zájem byl o osmiletá gymnázia, tři čtvrtiny zájemců o maturitní obor si podaly dvě přihlášky.