Hlavní obsah

Mero dosáhlo rekordního zisku a utržilo téměř dvě miliardy korun

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

26. 5. 15:27

Státem ovládaný provozovatel ropovodů Mero loni meziročně zvýšil čistý zisk o 5,1 procenta na rekordních 597,4 milionu korun. Tržby proti předloňsku vzrostly o 4,2 procenta na téměř dvě miliardy korun.

Článek

Konkrétně tržby činily 1,98 miliardy korun. Vyplývá to z údajů účetní závěrky za rok 2019 zveřejněných na webu firmy.

„Situace v roce 2019 byla stabilní a odpovídala plánovanému vývoji. Množství ropy přepravené pro zákazníka (petrochemický holding Unipetrol) během celého roku bylo o sedm procent vyšší než v roce 2018. Tento nárůst byl způsoben zejména zvýšeným zpracováním v obou rafinériích (v Litvínově a Kralupech nad Vltavou),“ uvedlo ve zprávě Mero.

Jediným pravidelným odběratelem ropy od Mera zůstala po roce 2012, kdy bylo ukončeno zpracování ropy v pardubické společnosti Paramo, společnost Česká rafinérská. Na začátku roku 2017 Česká rafinérská zanikla. Unipetrol, jehož byla dceřinou firmou, ji sloučil s další svou dcerou Unipetrol RPA.

Mero ČR

Akciová společnost Mero ČR vznikla k 1. lednu 1994 sloučením společností Petrotrans a Mero IKL.

Společnost vlastní a spravuje ropovod IKL a českou část ropovodu Družba.

Jediným vlastníkem Mera je prostřednictvím Ministerstva financí stát.

Předsedou představenstva Mera je od začátku dubna 2019 Jaroslav Kocián.

Od konce dubna do konce května loňského roku řešila firma komplikace spojené s kontaminací ropovodu Družba. Do ropovodu se dostala ropa znečištěná organickým chloridem, která mohla poškodit rafinerie. Země napojené na ropovod proto dovoz ruské ropy zastavily. Do rafinerie Unipetrolu v Litvínově tekla ropa ze státních rezerv.

Jediným vlastníkem Mera je prostřednictvím Ministerstva financí stát. V aktuální zprávě společnost uvedla, že za roky 2002 až 2018 vyplatila státu dividendy přesahující v hrubém objemu 5,4 miliardy korun. Kromě správy obou ropovodů provozuje Mero centrální tankoviště ropy poblíž Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou.

Tržby z přepravy ropy tvoří podle firmy 75 procent tržeb společnosti, zbylých 25 procent jsou tržby ze skladování a ochraňování státních hmotných rezerv ropy pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR).

Předsedou představenstva Mera je od začátku loňského dubna Jaroslav Kocián. Dalšími členy vedení firmy jsou podle webových stránek společnosti místopředseda představenstva Otakar Krejsa a člen představenstva Milan Hořák. Ministerstvo financí v pondělí oznámilo, že bylo vypsáno výběrové řízení na obsazení místa člena představenstva a provozně technického ředitele firmy. Do výběrového řízení se zájemci mohou hlásit do poloviny června, předpokládaný nástup je na začátku září.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené