Hlavní obsah

Výzva: #MeToo? Kvůli kampani neztratíme schopnost se balit a mít sex, říká režisérka filmu Špína

16. 1. 2018

Výzva s Terezou Nvotovou.

Lidé mají tendenci obviňovat ženy, že si to zasloužily. Znásilněná jsem nikdy nebyla, ale každá žena má nějakou zkušenost se sexuálním obtěžováním, říká režisérka filmu Špína Tereza Nvotová.

Článek

Její film Špína popisuje příběh sedmnáctileté Leny, která byla znásilněna. V popisku filmu se píše: „Je to jako špína, která se nedá smýt. Lena si musí projít cestou, která už není jenom obyčejným dospíváním, ale spíš bojem se sebe samou. Okolí ji nechápe a už nikdy úplně nepochopí. Je to Lena, kdo se musí změnit, dospět a pochopit, že není obětí a trest si nezaslouží ona, ale ten, kdo jí to udělal.“

Film sbírá řadu ocenění doma i ve světě. Podle Nvotové je dobře, že téma znásilnění a sexuálního obtěžování žen se ve společnosti začíná více řešit. „Je velmi těžké o tom mluvit, většina žen se tím nechlubí. Mají pocit, že to musí skrýt,“ dodává režisérka.

V rozhovoru s Renatou Kalenskou došlo i na nový film Mečiar. Bývalý přední slovenský politik nabídl ve filmu Nvotové pohled na některé zásadní momenty jeho kariéry. „Zdá se, že trpí tím, že si ho nikdo neváží za vznik Slovenska,“ tvrdí režisérka.

Jak hodnotí kampaň #MeToo? Je složité promluvit o znásilnění a dokáže to pouze silná žena? Proč se společnost někdy chová hůře k obětem znásilnění než k pachatelům? Podívejte se na rozhovor v úvodním videu.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Podle Číny narušuje primátor Hřib čínsko-české vztahy

  Čína vyzvala primátora Prahy a její vedení k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl podle agentury Nová Čína mluvčí ministerstva zahraničí.

 • Při požáru ve studiu animovaného filmu v Kjótu zahynulo nejméně 10 lidí, dalších 40 je zraněno

  Deset lidí podle policie patrně zahynulo při požáru ve studiu animovaného filmu v japonském velkoměstě Kjótu. Zhruba 40 lidí bylo zraněno, napsal deník The Japan Times. Oheň podle policie úmyslně způsobil jednačtyřicetiletý muž, který ve studiu vylil hořlavou tekutinu a zapálil ji. Je mezi zraněnými. Agentura AP cituje mluvčího hasičů, podle nějž je mrtvých 12 a další lidé se pohřešují.

  Oheň zachvátil třípatrovou budovu společnosti Kyoto Animation, která produkuje úspěšné televizní kreslené seriály, okolo 10:30 místního času (3:30 SELČ). Nepodařilo se ho dostat plně pod kontrolu ani po třech hodinách hašení, hustý dým stále vychází z oken domu. Na místě zasahovalo asi 30 hasičských vozů.

  V době požáru se v budově nacházelo 70 lidí, z nichž většině se podařilo dostat se ven. Policie událost vyšetřuje jako trestný čin. „Muž vylil hořlavinu a zapálil ji," řekl mluvčí kjótské policie.

 • Policie vyšteřuje hlášenou střelbu na vlak v Praze

  Dosud neznámý pachatel ve středu večer pravděpodobně střílel na vlak z Prahy do Milovic. Podle policie k incidentu došlo okolo půl osmé mezi stanicemi Masarykovo nádraží a Praha-Vysočany. Tam také v současné době souprava stojí s pěti rozbitými okny, kriminalisté zjišťují okolnosti jejich poškození. Policie žádá cestující z vlaku nebo případné svědky, aby se obrátili na linku 158.