Hlavní obsah

Mezinárodní soutěž Pražské jaro prodloužila uzávěrku přihlášek

Foto: Nikol Mudrová, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

22. 1. 22:38

Pořadatelé hudební soutěže Pražské jaro vzhledem k přetrvávajícím omezením v souvislosti s pandemií koronaviru prodloužili uzávěrku přihlášek. Ta je nově stanovena na 26. února.

Článek

„Loni se soutěž kvůli šíření koronaviru neuskutečnila,“ za pořadatele informoval mluvčí pořádajícího festivalu Pražské jaro Pavel Trojan mladší. „Doufáme, že v této době bude již situace pro studenty po celém světě jasnější nejen kvůli uzavřeným nahrávacím studiím při školách, ale také kvůli plánování mezinárodní dopravy a ubytování v Praze,“ uvedl k novému datu tajemník soutěže Michal Vencl.

Letošní 72. ročník mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro by se měl uskutečnit od 6. do 15. května v oborech klavír a smyčcové kvarteto. Povinné skladby, které zazní během druhých kol soutěže, napsali Jana Vöröšová a Slavomír Hořínka.

Do porot zasednou renomovaní umělci. Předsedou klavírní poroty bude americký virtuóz Garrick Ohlsson, kvartetní porotě bude předsedat Michal Kaňka, člen Pražákova kvarteta a pedagog pražské HAMU.

Součástí soutěže budou také 14. května masterclass Alexandra Pavlovského a 17. května Garricka Ohlssona, které jsou určeny širokému publiku.

Loni pořadatelé soutěž, která se měla konat v oborech fagot a klarinet, kvůli pandemii zrušili. Zúčastnit se mělo 98 mladých hudebníků z 23 zemí. Soutěž nebylo možné uskutečnit s ohledem na vysoký počet zahraničních účastníků, nezbytný časový předstih a důležitou koordinaci termínů s dalšími zahraničními soutěžemi v náhradním termínu loni ani letos. Soutěž pro fagot je zatím předběžně opět plánována na rok 2025, pro klarinet o rok později.

Pořádající festival Pražské jaro měl loni netradiční podobu. Vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru se uskutečnil on-line. Základem alternativního programu bylo 11 živě přenášených koncertů. Všechny bylo možné bezplatně sledovat na webových stránkách festivalu. Vybrané koncerty zprostředkovaly Česká televize a Český rozhlas.

Festival Pražské jaro chce letos nabídnout v tradiční podobě na čtyři desítky koncertů. Na zahajovacím koncertu 12. května v Obecním domě má zaznít Smetanova Má vlast v podání Rozhlasového symfonického orchestru Berlín pod taktovkou Vladimira Jurowského.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované