Hlavní obsah

Miliardář Shenar musí k soudu kvůli krácení daní při solárním byznysu

Foto: Profimedia.cz

Martin Shenar.

Reklama

31. 7. 2019 9:32

Podnikatel Martin Shenar údajně nepřiznal správci daně příjmy z prodeje největší solární elektrárny v České republice firmě ČEZ. Solární park Ralsko byl v době svého spuštění 12. největší fotovoltaickou elektrárnou na světě.

Článek

Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) poslalo k soudu podnikatele Martina Shenara kvůli solárnímu parku v Ralsku na Českolipsku. Obžalován je z krácení daní při prodeji projektových firem společnosti ČEZ, vyplynulo z tiskové zprávy VSZ a vyjádření mluvčí pražského městského soudu Markéty Puci. Miliardáři, který byl předsedou představenstva společnosti Amun.Re, hrozí v případě odsouzení až desetileté vězení.

„Dne 19. 7. 2019 byla k Městskému soudu v Praze podána obžaloba na jednu fyzickou osobu pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby…, jehož se měla dopustit v souvislosti s prodejem projektových společností společnosti ČEZ, a. s.,” uvedla na webu žalobkyně Petra Ullrichová. Puci potvrdila, že téhož dne obdržel soud případ Martina Shenara. Podle dřívějších informací poškodil podnikatel stát o více než 70 milionů korun.

Shenar byl obviněn na jaře 2017, tehdy trestní stíhání odmítl. „Přijde vám pravděpodobné, že by někdo byl tak hloupý, že by prodával společnosti státní firmě a jen tak nezaplatil daně?” řekl podnikatel předloni v dubnu Českému rozhlasu Radiožurnálu.

Shenar byl původně vydavatelem lifestylových časopisů. Pak je ale prodal a v roce 2009 se pustil do solárního byznysu. Od podnikatelů z Českolipska koupil projekty slunečních elektráren i s pozemky a vložil je do tří svých firem nazvaných eEnergy Ralsko, eEnergy Ralsko-Kuřivody a eEnergy Hodonín. Ty následně prodal za stovky milionů korun firmě ČEZ, kterou většinově ovládá stát.

Firma Amun.Re uzavřela s ČEZem dohodu, že pro ni největší solární park v Česku s výkonem 38,3 MW za dalších více než pět miliard korun i postaví. Shenar vlastnil původně Amun.Re z poloviny, druhou polovinu ovládala firma s neznámými majiteli se sídlem na Kypru.

ČEZ koupil v minulosti solární elektrárny od různých investorů. Nákupem největších solárních elektráren ČEZ od společnosti Amun.Re se už dříve zabýval Finančně analytický útvar Ministerstva financí. Kromě areálu Ralsko se zabýval i stavbou v Mimoni. Podle informací médií byli v orgánech společnosti Amun.Re kromě Shenara také právníci advokátní kanceláře Drahomíra Šachty, který spolupracoval s lobbistou Ivo Rittigem. Policie případ kolem Amun.Re zkoumala několik let.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované