Hlavní obsah

Ministerstvo obrany bude modernizovat tanky za jednu miliardu korun

Foto: Ministerstvo obrany ČR - Informační servis

Ilustrační fotografie.

Reklama

16. 9. 2020 13:55

Ministerstvo obrany zaplatí za modernizaci 33 strojů přes miliardu korun. Operaci zajistí státní podnik VOP. Životnost tanků bude podle ministerstva prodloužena do roku 2030.

Článek

Ministerstvo obrany podepsalo se státním podnikem VOP CZ smlouvu na modernizaci tanků T-72M4CZ. Za technické zhodnocení 33 strojů zaplatí 1,098 miliardy korun včetně DPH. Ministerstvo obrany to uvedlo na svém webu.

Firma do roku 2025 zajistí technické zhodnocení 27 bojových tanků T-72M4CZ, tří velitelských tanků T-72M4CZ a tří vyprošťovacích tanků VT-72M4CZ. Stroje získají v rámci přezbrojení 7. mechanizované brigády nové komponenty systému řízení palby, modernizace se také dočkají komunikační prostředky. Životnost tanků tak bude podle ministerstva prodloužena do roku 2030.

Smlouvu v pondělí uzavřeli náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka a za VOP CZ ředitel firmy Radovan Putna a obchodní ředitel Martin Krupa.

Podpis se zdržel

O plánované zakázce Ministerstvo obrany informovalo vládu loni v červnu, podpis smlouvy tehdy předpokládalo do konce roku. Letos v únoru byl podpis smlouvy odložen kvůli tomu, že ve vládních materiálech nebyla uvedena odpovídající hodnota zakázky.

Úřad stejně postupoval i při modernizaci transportních vrtulníků. Reagoval tak na kritiku v souvislosti s tendrem na nákup pasivních sledovacích systémů. Kritikům vadilo, že ministerstvo vládě předložilo nižší cenu, než za jakou systémy nakonec pořídilo.

Proti původně udávaným 908 milionům korun bez DPH se měla cena úprav tanků zvýšit na asi dvojnásobek. Server iRozhlas.cz ale na začátku září s odvoláním na mluvčího ministerstva Jana Pejška uvedl, že úřad odmítl zvýšenou cenu akceptovat a zakázku přehodnotil. Na počátku projektu se podle něj počítalo s výměnou zaměřovacího systému střelce a velitele a s obměnou komunikačních systémů. Poté byl projekt rozšířen o modernizaci motorů a protipožárního systému. Ministerstvo se ale rozhodlo pohonné jednotky nemodernizovat. Cena zakázky tak odpovídá částce, se kterou se loni seznámila vláda.

Problém: Co s tanky

Česká armáda má nyní tři desítky modernizovaných T-72M4CZ, k dispozici má i starší typy T-72, část z nich je zakonzervována ve skladech. Chystané úpravy se týkají modernější verze tanku. Modernizace umožní armádě splnit spojenecké závazky spočívající ve vybudování brigády těžkého typu a získat čas na rozhodnutí, jak bude dále s tanky postupovat. Představy armády na podobu nových strojů, které by ministerstvo mohlo pořídit v druhé polovině dvacátých let, nyní zpracovává pracovní skupina.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené