Hlavní obsah

Ministerstvo prověří, zda nezkrátit platnost jednodávkového očkování vakcínou Janssen

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

15. 11. 2021 14:55

Ministerstvo zdravotnictví si vyžádalo stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) k jednodávkové vakcíně proti covidu-19 Janssen od firmy Johnson & Johnson.

Článek

Dnes to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). O kratší ochraně po jednodávkové vakcíně diskutují odborníci, v pátek se o ní zmínil na Twitteru imunolog Zdeněk Hel. Doporučuje přeočkování po dvou měsících. Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) navrhuje z šesti na pět měsíců zkrátit i přeočkování dvoudávkovými vakcínami.

„Samozřejmě vakcína Janssen je jednodávková. Ty předchozí studie ukazovaly velmi slušnou účinnost srovnatelnou s těmi dvoudávkovými,“ řekl Vojtěch. Podle něj to souvisí s variantou delta, která je nakažlivější.

„Pokud máme udělat nějaké poměrně zásadní stanovisko, že by třeba vakcína Janssen měla nějakou kratší platnost, tak k tomu potřebujeme data a validní studie, abychom mohli rozhodnout,“ dodal.

V současné době není platnost očkování pro prokázání ochrany před covidem-19 nijak omezená. Minulý týden ministr připustil, že do budoucna to tak zřejmě nebude. Po šesti měsících od druhé dávky ochrana zejména u seniorů klesá, mají tak možnost nechat se přeočkovat. Zatím není prokázáno, zda třetí dávka už tvoří trvalou ochranu. Klesá ale zřejmě pomaleji.

Očkováno proti covidu-19 je v Česku podle sobotních dat 59,9 procenta populace a 68,7 procenta lidí starších 12 let, pro které jsou současné vakcíny dostupné. Většina byla očkována vakcínou od firmy Pfzer/BioNTech. Jednodávkový Janssen dostalo 333 tisíc lidí, často se vakcína podávala ve velkých očkovacích centrech bez registrace.

Očkování podle dat o nákaze snižuje zejména pravděpodobnost vážného průběhu nemoci vyžadující hospitalizaci. Méně je mezi očkovanými i nákaz. Podle dat Ministerstva zdravotnictví je aktuálně nakaženo asi 626 lidí na 100 tisíc obyvatel. Mezi 100 tisíci neočkovanými je incidence 1 029 případů, mezi plně očkovanými 338.

Reklama

Doporučované