Hlavní obsah

Ministerstvo riskuje. Dostalo pokutu za dotace i pro Agrofert

Foto: vláda.cz

Ministerstvo vedené Karlem Havlíčkem riskuje, že přijde o půl miliardy korun.

Reklama

17. 6. 2021 8:20

Přes půl miliardy vyměřilo ministerstvo financí resortu průmyslu jako pokutu za špatné přidělování dotací. Peníze by se daly přesunout. Ale Havlíčkův úřad se raději bude bránit.

Článek

Ministerstvo průmyslu a obchodu vedené Karlem Havlíčkem (za ANO) se rozhodlo riskovat přes půl miliardy korun na dotacích. V této částce mu totiž vyměřil resort financí pokutu za špatně přidělené dotace. Pokud ji neakceptuje a nepřesune sumu na jiné projekty, může o peníze Česko přijít zcela, upozornil iRozhlas.cz.

O co jde? Při tradiční kontrole z financí, které jsou českým auditním orgánem pro evropské dotace, se našla pochybení při předělování dotací na MPO za 543 446 809 korun. Jde přitom i o projekty, na něž dostal peníze holding Agrofert premiéra Andreje Babiše. Ministerští úředníci podle kontroly nedostatečně posoudili střet zájmů.

Postup v takových případech je následující. Úřad přijme závěry auditu a může pak finance přesunout na jiné projekty. Ale to Havlíčkovo ministerstvo neudělalo. A hrozí tak, že Brusel vezme peníze Česku úplně.

„Rozhodli jsme se, že budeme riskovat i čistou opravu (úplné odebrání chybných dotací – pozn. red.), abychom mohli s Evropskou komisí jednat. S tím, jak byly chyby vyčíslené a jak byla následně spočítána extrapolace (rozšíření chybovosti na celý dotační program – pozn. red.), nesouhlasíme,“ přiblížil pro iRozhlas.cz náměstek pro eurofondy Marian Piecha.

Evropská komise už resort upozornila, že musí jednat, jinak o peníze přijde. MPO chce ovšem jednat, protože se domnívá, že auditoři postupovali příliš přísně. První jednání je právě dnes.

Není přitom času nazbyt. Peníze se musí případně přesunout a vyčerpat do konce roku.

Reklama

Doporučované