Hlavní obsah

Mladé Londýňance, která se v Sýrii přidala k Islámskému státu, Británie odebere občanství

Shamima Begumová utekla z Británie se dvěma dalšími dívkami ve věku zhruba patnácti let. (Video: Šimon Felenda, AP, Reuters)

20. 2. 2019 8:17

Britce, která se přidala k Islámskému státu, Británie odebere občanství. Devatenáctiletá Shamima Beghumová, přitom minulý týden řekla, že se chce vrátit do Británie. Po oznámení zrušení občanství rodina Shamimy řekla, že zvažuje právní cesty, jak rozhodnutí napadnout.

Článek

Devatenáctiletá Britka, která před čtyřmi lety se svými dvěma kamarádkami utekla z domova a přidala se k takzvanému Islámskému státu (IS), přijde o britské občanství. Shamima Begumová, která žije v uprchlickém táboře v Sýrii, přitom minulý týden v rozhovoru pro The Times řekla, že se chce vrátit do Británie. Mezitím porodila syna.

Portál televize ITV informoval, že rodina Begumové ve středu dostala dopis, v němž ji ministerstvo vnitra informovalo o tom, že šéf resortu Sajid Javid rozhodl o odebrání britského občanství jejich dceři. Ministerští úředníci rodiče požádali, aby svoji dceru o tomto rozhodnutí informovali a že má právo se proti němu odvolat.

„Zvažujeme všechny možné právní cesty, jak toto rozhodnutí napadnout," uvedl právní zástupce rodiny.

Ministr vnitra Javid před několika dny v souvislosti s případem Shamimy Begumové varoval, že hodlá zabránit Britům, kteří odešli na Blízký východ a přidali se tam k teroristickým organizacím, v návratu do vlasti. Jako jednu z možností, jak to udělat, zmínil, že budou zbaveni britského občanství. Připomněl, že tak se to stalo v případech více než stovky lidí, kteří mají dvojí občanství. Begumová je také občankou Bangladéše.

Londýňanky Begumová, Amira Abaseová a Kadiza Sultanaová utekly z domova ve věku 15 let. Sultanaová v Sýrii zemřela při náletu v roce 2016. Podobně jako tisíce jiných mladých Evropanů se dívky nechaly nalákat do samozvaného chalífátu, který na obsazených částech Sýrie a Iráku vyhlásil Islámský stát. Begumová v uplynulých letech porodila dvě děti, které však zemřely v důsledku podvýživy a nemocí. Třetí se jí narodilo v neděli. Podle informací právního zástupce její rodiny byla ona i její syn v pořádku. Její rodiče však dali najevo obavy o její psychický stav.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené