Hlavní obsah

Mladí odsud neutíkají za lepším. Reportáž z místa, kde se život zlepšuje nejvíce v Česku

Místem, kde se za poslední rok nejlépe zlepšilo žití, je Přelouč. Z východočeského města neutíkají mladí lidé.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

14. 8. 2019 6:00

Odchod mladých lidí za lepším do velkých měst se odsud podařilo téměř zastavit. Přelouč je městem, odkud se mladí lidé nejméně stěhují. Drží je tam dobrá pracovní nabídka, sport i dostatečná občanská infrastruktura. Díky nim se v hodnocení kvality života mezi českými městy Přelouč zlepšila o rekordních 88 příček.

Článek

Skokanem roku v hodnocení kvality života ve 206 českých obcích se stala východočeská Přelouč. Devítitisícová obec nedaleko Pardubic si oproti loňsku polepšila o 88 příček, přeskočila na 61. pozici. „Napomohlo tomu zlepšení podmínek v oblasti stěhování mladých, hazardu a průměrné délky života,“ uvedli analytici společnosti Deloitte, která průzkum zpracovávala.

Jsou to právě stěhování mladých (od 20 do 34 let) a index přírůstku obyvatelstva, které Přelouč vyšvihly do té lepší poloviny v Česku. V obou indexech obec obsadila dokonce první místo za celou republiku.

Čím to tedy je, že se mladí nestěhují a naopak tam zakládají rodiny? „Asi se jim tady líbí,“ rozesměje se místostarosta Ivan Moravec (STAN). Ale hned zvážní. „Máme dobrou infrastrukturu, mateřské školky dostačují kapacitou, v pořádku máme i základní školství. Je tady nabídka supermarketů, kino a také dobré dopravní spojení do krajského města i Prahy,“ vyjmenovává klady města, v jehož vedení sedí už třináctým rokem.

Kvalitní infrastrukturu pak doplňuje asi nejdůležitější faktor: kvalitní pracovní trh. A ten Přelouč má daný už historicky. „Jsme průmyslové město a je tady obrovská přezaměstnanost. Myslím, že ta obrovská nabídka s naším hodnocením souvisí. Díky ní se sem snaží přestěhovat hodně lidí,“ vysvětluje místostarosta. V Přelouči totiž sídlí hned několik významných firem. Například firma Kiekert-CS tam vyrábí automobilové zámky, které dodává do celého světa, zaměstnává přes dva a půl tisíce lidí. Významnou pobočku tam má i průmyslový holding Czechoslovak Group. Firma SVOS zase v Přelouči buduje obrněná vozidla. Tyto tři velké firmy pak doplňuje řada dalších menších.

„S tím souvisí i problém naší obce, a to, že se sem snaží přestěhovat hodně lidí, ačkoliv tady začíná být problém s bydlením, protože nemáme dostatek volných ploch pro výstavbu,“ podotýká Moravec.

Centrum Přelouče nepatří k největším a milovníky památek by nejspíš také nezaujalo. Dominují mu dvě velké historické budovy – škola a bývalá záložna, která dnes slouží k pořádání kulturních akcí. Co však zaujme návštěvníka odjinud, je sportovní areál, který obec stále vylepšuje. Přelouč nedávno zrekonstruovala fotbalový stadion, na kterém se každoročně koná například celostátní žákovský turnaj v kopané.

„Máme tady i stadion na hokejbal, ragby, udělali jsme sportovní halu. Rádi bychom ještě vybudovali kluziště,“ vyjmenovává Moravec. Na přeloučském ragbyovém stadionu si před rokem zahráli i novozélandští ragbisté.

„Každý rok nám město přispívá možná největší částkou, kterou náš klub potřebuje k chodu. Protože jsme amatéři a nevybíráme moc velké příspěvky, tak se nám peníze od města určitě hodí. V areálu je vidět, že se postavily nové budovy, trávníky, okruhy, tribuny. Město sport podporuje,“ říká Jan Čížek, přeloučský ragbyový kapitán a trenér v jednom. Souhlasí, že i díky široké sportovní nabídce je Přelouč pro mladé lidi dobré místo k žití.

Obec zabodovala také v dobrém dopravním spojení, bylo to i díky tomu, že leží na hlavní trati mezi Prahou a Pardubicemi a řada rychlíků na tamním nádraží zastavuje. Velmi úspěšní byli i v dosahu lékáren či supermarketů. Naopak nejhorší skóre má Přelouč co do počtu ordinací dětských lékařů dostupných do 30 minut jízdy a také u indexu znečišťovatelů, tedy počtu firem, u kterých byl zaznamenám únik nebezpečných látek do životního prostředí v okolí do 30 kilometrů.

Reklama

Doporučované