Hlavní obsah

Mladík vymyslel způsob, jak filtrovat z vody mikroplasty. Od Googlu dostane 50 tisíc dolarů

Teenager vymyslel způsob, jak dostat z vody mikroplasty. (Video: Petr Juna, Youtube.com)

 

Reklama

4. 8. 2019 14:15

Osmnáctiletý Fionn Ferreira z Irska vyhrál vědeckou soutěž Google Science Fair se svým nápadem, jak z vody dostat mikroplasty. Firma mu dá 50 tisíc dolarů na pokračování ve výzkumu.

Článek

Mikroplasty jsou úlomky plastů s velikostí mezi 100 nanometry a 5 milimetry. Právě kvůli svému malému rozměru je velmi těžké je filtrovat pomocí tradičních způsobů čištění vody. Unikají tak do volné přírody, kde je spolknou ryby. Podle výzkumu kanadské University of Victoria pak člověk za rok sní nebo vypije průměrně 50 tisíc těchto mikročástic. Vědci sami navíc přiznávají, že toto číslo je pravděpodobně ještě mnohem vyšší.

S tímto problémem by však mohl pomoci na první pohled jednoduchý recept irského teenagera Fionna Ferreiry. Ten přišel s nápadem vytvořit za pomoci oleje a zmagnetizovaného prachu takzvaný ferrofluid neboli kapalinu reagující na magnetické pole. Na tu se mikroplasty nachytají a poté jsou za pomoci klasického magnetu i s kapalinou z vody vytaženy. Po tisíci pokusech Ferreira zjistil, že má s postupem úspěšnost 87 % a že se mu daří takto extrahovat i jinak velmi obtížně filtrovatelné mikroplasty.

S objevem dokonce vyhrál vědeckou soutěž Google Science Fair, za což dostal 50 tisíc dolarů na pokračování ve výzkumu. Jeho metoda by se mohla dostat do praxe, aby ji využívaly společnosti zabývající se čištěním vody. Pro Ferreiru to tak bylo 12. vítězství na vědeckých soutěžích, k tomu mluví třemi jazyky a americká MIT po něm pojmenovala planetku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované