Hlavní obsah

Moje návrhy? Nejde o rozhazování, sociální politika je vždy drahá záležitost, říká ministryně Maláčová

Rozhovor s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou o obědech zdarma, ekonomickém růstu i její kritice. (Video: Tomáš Vzorek)

„Na rozdíl od ostatních resortů má ministerstvo práce a sociálních věcí přes deset milionů klientů a členů cílové skupiny. Když se máte zaměřit na celou populaci po dobu celého životního cyklu, tak je to velmi drahá záležitost,” odmítla v rozhovoru pro TV Seznam kritiku za rozhazování ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Článek

„Já si myslím, že v této chvíli se nám daří dávat dohromady sociální politiku, aby byla funkční a dobře zaměřená. Výsledkem by mělo být to, že máme soudržnou společnost, která bude připravena na výzvy v 21. století. Usilujeme o to, aby lidé ve všech částech společnosti a věkových kategoriích profitovali z hospodářského růstu,“ tvrdí Maláčová s tím, že ekonomika roste. Podle jejích slov sociální návrhy (např. na obědy zdarma pro děti) zaplatí státní rozpočet, který může získat peníze i ze sektorové daně. Tu odmítá premiér Andrej Babiš (ANO).

„O obědech zdarma a dalších návrzích vedeme diskuze na úrovni koalice s hnutím ANO. Pojďme se pobavit o tom, proč tenhle návrh vůbec padl. Rostou nám mzdy i hrubý domácí produkt. Stále více rodin se propadá do chudoby a nedaří se jim na tomto růstu profitovat,“ popisuje důvody Maláčová.

„Pokud chceme, aby vzdělání a to, aby se v této společnosti rodily děti, bylo prioritou této vlády, tak je to v kontextu podpory rodin a vzdělanosti jedno z nejvíce funkčních opatření, které je osvědčeno i praxí z řady jiných zemí,“ uzavírá Maláčová.

Hamáček je výborný předseda

„Jsme v nelehké situaci. To je potřeba si přiznat. Myslím si, že se shodneme na tom, že jsme rozhádaní a soustředíme se na personální věci. Předseda Hamáček jasně říká, že se potřebujeme zaměřit na marketing i personální politiku. Musíme důsledně připravit náš program. Potřebujeme zmodernizovat a zpružnit naše stanovy. Já jsem před několika týdny oznámila, že bych ráda kandidovala na místopředsedkyni strany,“ dodává ministryně.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.