Hlavní obsah

Most mezi Krymem a Ruskem stojí už rok. Slouží, ale je i zneužívaný

Most mezi Ukrajinou a Krymem stojí už rok. Co okupovanému poloostrovu přinesl? Rozhovor s analytikem AMO Pavlem Havlíčkem. (Video: Seznam.cz)

Je to přesně rok, kdy nový silniční most spojil Rusko a Krym. Most nechal postavit Kreml po okupaci ukrajinského poloostrova. Je koncipován jako dvojitý most a slouží pro silniční a železniční dopravu. Co okupovanému poloostrovu přinesl, shrnul v rozhovoru pro Seznam analytik AMO Pavel Havlíček.

Článek

Most na Krym do značné míry usnadnil místním život. Ale je také symbolem propagandy.

„Místní obyvatelstvo skutečně bylo do stavby mostu odříznuto od okolního světa, ať už od Ukrajiny, se kterou je Krymský poloostrov přirozeně spojen, či námořní dopravou, kterou sankcionuje Západ a Evropská unie. To znamená, že toto je takové symbolické výročí a je to symbolické otevření cesty a propojení s Ruskou federací, která nelegálně anektovala tento poloostrov v roce 2014,“ říká analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček.

Most je podle něj ovšem často zneužíván k blokování vodní cesty. „K takové události došlo v listopadu minulého roku při takzvané kerčské krizi. Ruská federace nejenže začala blokovat přístup do moře, ale zneužívá výstavby toho mostu, aby limitovala námořní dopravu a přístup ukrajinský plavidel do přístavů. To je velký problém a doteď ta situace není řešena. Rusko pokračuje ve své agresi,“ míní Pavel Havlíček.

Je šance, že se situace změní v červnu s nástupem nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského? I na to odpovídá analytik v úvodním videu.

Rozhovor je součástí pořadu Ráno na gauči, který vysíláme na Televizi Seznam každý všední den od 7:00.

Návod k naladění Televize Seznam najdete zde.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.