Hlavní obsah

Most v italském Janově se začne bourat do měsíce

Demolice mostu v italském Janově začne bourat do měsíce.

Reklama

30. 8. 2018 21:53

Zodpovědnost za pád mostu je předmětem vyšetřování. Italská vláda ale obviňuje provozovatele komunikace, společnost Autostrade per l'Italia, že nedostatečně investoval do údržby.

Článek

Morandiho dálniční most, jehož část se před dvěma týdny zřítila v italském Janově a v jehož troskách zemřelo 43 lidí, by se měl začít bourat během zhruba 30 dnů. Oznámil to dnes guvernér regionu Ligurie Giovanni Toti. Předběžný demoliční plán i s návrhy nového mostu mu dnes předložila firma Autostrade per l'Italia, která objekt provozovala. Kdo nový most postaví, ale zatím není jasné.

Jak se janovský most stavěl:

(Video: AP)

Toti dnes také oznámil, že východní část mostu by měla být zničena rychleji, pomocí výbušnin. Západní část bude rozebraná mechanickými prostředky kus po kusu, což zabere asi 20 dní.

Morandiho most v Janově byl frekventovanou trasou místních i cizinců a spojoval vnitrozemí s italskou i francouzskou riviérou. Jeho část se za špatného počasí zřítila 14. srpna a z výšky asi 45 metrů při tom spadly na tři desítky aut.

Jak probíhají záchranné práce při podobných neštěstích, popisuje hasič:

(Video: Seznam Zprávy)

Zodpovědnost za pád mostu je předmětem vyšetřování. Italská vláda ale obviňuje provozovatele komunikace, společnost Autostrade per l'Italia, že nedostatečně investoval do údržby. Ministerstvo dopravy navrhlo, ať firma nový most zaplatí, ale jeho stavbu nechá na vládě. Kabinet zvažuje, že stavbu zadá státem kontrolované společnosti Fincatieri.

Výkonná rada společnosti Autostrade per l'Italia už vyčlenila 500 milionů eur (12,9 miliardy korun) na stavbu, odškodnění pozůstalých a lidí, kteří kvůli zřícení konstrukce přišli o střechu nad hlavou.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované