Hlavní obsah

„Mučírny" už netáhnou. U sportu se Češi chtějí více bavit

27. 1. 2017

Trendy ve fitness

Posilování a bezhlavá cvičení ztrácejí na popularitě. Češi se během cvičení chtějí potkat s přáteli a bavit se. Vracejí se proto do obliby kolektivní sporty.

Článek

Do módy se vrací halové společenské sporty. Naopak menší zájem je o bosu, fitness či posilovny. Češi opouštějí stereotypní cvičení a chtějí se sportováním i bavit.

„Znatelně se zvyšuje množství opravdu společenských hromadných her. Lidé vytvářejí kamarádské spolky, začínají si objednávat haly na pravidelné bázi a chodí si s kamarády zakopat,“ říká Martin Lipert, provozovatel rezervačního systému Jdemenato.cz.

Redakce Seznamu má k dispozici analýzu více než jednoho milionu sportovních rezervací, které Češi přes tento systém udělali během prvního týdne letošního roku.

V porovnání s loňským rokem prudce vzrostl zájem o florbal, jumping či futsal. Naopak pokles o více než polovinu zaznamenalo objednávání posiloven či piloxingu.

Jaké jsou trendy ve sportování Čechů? To ve studiu Seznamu rozebrali s moderátorem Martinem Jonášem ředitel České komory fitness Karel Jarušek či trenérka jumpingu Tereza Michnová. Své postřehy přidal i Martin Pecka, analytik internetové návštěvnosti Seznam.cz. Jak po cvičení správně jíst, radí nutriční specialistka Blanka Procházková a o své zkušenosti s přípravou na Spartan Race se podělil redaktor Seznam Zprávy Pavel Cyprich.

„Lidé už nemají chuť bezhlavě do něčeho bušit a podobně. Chtějí se bavit a zvedá se schopnost zaplatit i docela značné částky za pronájem velkých hal,“ tvrdí Lipert.

Roste ale i cena sportovišť. Nejvíce si museli připlatit Češi za beachvolejbalové hřiště. To mezi roky 2015 a 2016 zdražilo o více než 50 procent.

O téměř 40 procent zdražil i nohejbal. Zatímco v roce 2015 vyšlo hřiště na 131 korun, loni v průměru na 179 korun.

Zlevnil naopak hlavně squash, který podle dat ztrácí i na popularitě.

Podle dřívějšího průzkumu agentury Ipsos česká domácnost utratí průměrně za sportovní aktivity 13 940 korun ročně, rodiny s dětmi dokonce 19 390 korun. Z výzkumu agentury NMS Market Research zase vyplývá, že 63 procent Čechů ve věku 16-54 let se sportu aktivně věnuje, většinou jednou týdně.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.