Hlavní obsah

Musk si hraje s bitcoinem. Stačil jeden tweet a kurz vyskočil o 12 %

Foto: montáž: Pavel Kasík, Profimedia.cz

Elon Musk

Reklama

14. 6. 2021 14:37

Šéf automobilky Tesla Elon Musk dokáže jedním tweetem vyhnat kurz bitcoinu na historické maximum. Ale také ho srazit na roční minima.

Článek

Americký výrobce elektrických aut Tesla obnoví transakce s bitcoiny, když těžaři, kteří ověřují transakce, budou více využívat obnovitelné zdroje energie. Uvedl to na twitteru ředitel Tesly Elon Musk.

Bitcoin, který je největší a nejznámější kryptoměnou na světě po tomto tweetu do dnešního odpoledne posílil zhruba o 12 procent a jeho hodnota se pohybovala nad 39 tisíc dolarů. Od 4. ledna si připsal více než 33 procent.

Musk uvedl, že pokud bude potvrzeno rozumné využití čisté energie těžaři, s pozitivním budoucím trendem, Tesla obnoví povolování transakcí. Za rozumné označil množství 50 procent. Oznámil také, že Tesla prodala zhruba deset procent bitcoinů, které vlastnila.

Musk letos svými prohlášeními již několikrát výrazně ovlivnil vývoj kurzu bitcoinu. V únoru oznámil, že Tesla investovala do bitcoinů 1,5 miliardy dolarů a že začne bitcoiny přijímat jako platidlo. Kurz měny poté prudce vzrostl na nový rekord.

V květnu ale znovu překvapil trhy oznámením, že Tesla přestane bitcoiny přijímat. Jako důvod uvedl ohledy na životní prostředí v souvislosti s vysokým objemem energie, která se při těžbě bitcoinů spotřebovává. Dodal ale, že věří, že kryptoměny mají slibnou budoucnost, ale nesmí to být za cenu velkých ztrát pro životní prostředí. Bitcoin na prohlášení reagoval poklesem o deset procent.

Musk ujišťoval, že Tesla bitcoiny, které nakoupila, neprodá. Další pokles kurzu však v druhé polovině května způsobilo, když Musk na twitteru jednoznačně nevyvrátil spekulace, podle kterých se Tesla chystá prodat své zbývající bitcoiny nebo je již prodala. Poté, co miliardář ujistil, že Tesla se žádných bitcoinů nezbavila, se kurz stabilizoval.

Reklama

Související témata:

Doporučované