Hlavní obsah

Mynář, Nejedlý a Tvrdík se vrátili z Číny. Hledali šéfa CEFC. Našli? Neřeknou

Hradní delegace se vrátila z Číny, kde byla od úterý.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

Podle některých zdrojů byl šéf CEFC Jie Ťien-ming v polovině února v Číně zadržen a čelí podezření z ekonomické kriminality. Česká delegace měla v Číně zjišťovat podrobnosti. Závěry cesty zatím nejsou známé.

Článek

Kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík se vrátili z Číny, kde měli za úkol ověřit informace o zadržení šéfa CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga. ČTK to řekli Mynář a prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. O výsledku cesty chce nyní Mynář informovat Zemana, do té doby ji nechce komentovat.

„Informace budu mít k dispozici příští týden,“ napsal Seznamu mluvčí prezidenta Ovčáček.

Tři muži z okolí českého prezidenta do Číny odletěli v úterý a vrátili se těsně před derby pražských fotbalových týmů Sparty a Slavie. Majitelem Slavie je právě společnost CEFC.

Jie Ťien-ming byl podle některých informací v Číně zatčen v polovině února. CEFC ani čínské úřady dosud zatčení oficiálně nepotvrdily. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality. CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Zeman Jie Ťien-minga jmenoval v roce 2015 svým zvláštním ekonomickým poradcem. Tím zůstává, Zeman podle Hradu s dalšími kroky vyčká na oficiální potvrzení z Číny.

Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Na počátku března se objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters poté řekl, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.

Reklama

Doporučované