Hlavní obsah

Verdikt nad Davidem Rathem vynese soud až v létě

Obžalovaný David Rath dnes ukončil závěrečnou řeč u Krajského soudu v Praze. (Video: Jaroslav Gavenda, Seznam Zprávy)

 

Reklama

27. 3. 2018 17:18

Druhým dnem měl u Krajského soudu v Praze závěrečnou řeč obžalovaný David Rath.

Článek

Bývalý středočeský hejtman David Rath dnes po téměř 12 hodinách dokončil svoji závěrečnou řeč před soudem v korupční kauze. Rath odmítá, že by přijímal úplatky a ovlivňoval zakázky ve prospěch předem dohodnutých firem. Krajský soud v Praze rozsudek vynese 27. června, oznámil poté předseda trestního senátu Robert Pacovský. Vedle bývalého vrcholného politika sociální demokracie v kauze figuruje dalších deset obžalovaných.

Za tři měsíce tak bude v kauze vyhlášen druhý rozsudek. Pacovský prodlevu zdůvodnil tím, že ze strany obžalovaných byla podána žádost, aby se kauzou zabýval jiný soud. Rozhodnout o tom bude muset Nejvyšší soud, kterému chce soudce před vynesením rozsudku poskytnout dostatek času. Předtím, než rozhodne, navíc nemůže být rozsudek vynesen.

Krajský soud v Praze nejprve v roce 2015 uložil Rathovi 8,5 roku vězení a přísné tresty vyměřil i většině dalších obžalovaných. Původní verdikt v roce 2016 zrušil vrchní soud kvůli použitým odposlechům. Loni se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz. Případ se tak dostal zpátky k soudu, který původně vynesl odsuzující rozsudek.

Rathovi a dalším hlavním obžalovaným - Kateřině a Petrovi Kottovým - minulý týden žalobce navrhl trest až devíti let vězení a propadnutí majetku.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované