Hlavní obsah

Na covid-19 zemřelo až 180 tisíc zdravotníků, tvrdí WHO

Foto: Profimedia.cz

V celosvětovém měřítku jsou kompletně naočkovaní jen dva z pěti zdravotníků.

Reklama

22. 10. 2021 12:06

Podle Světové zdravotnické organizace nejsou zdravotníci především v rozvojových a chudých státech v pandemické době dostatečně chráněni. Jejich očkování by mělo být podobně jako u rizikových skupin prioritou.

Článek

V období od ledna 2020 do května 2021 si covid-19 vyžádal z řad zdravotnického personálu 80 až 180 tisíc obětí. Další zdravotníci se potýkají s únavou, vyčerpáním a bez vidiny toho, že by se v blízké době mohli nechat očkovat, informovala ve čtvrtek zveřejněná zpráva Světové zdravotnické organizace.

„Apelujeme na všechny státy světa, aby zajistily, že zdravotníci v každé zemi dostanou prioritní možnost se proti covidu-19 očkovat vedle dalších rizikových skupin,“ cituje slova generálního ředitele WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse britská BBC. Ten se již dříve vyjadřoval kriticky vůči bohatým státům, které si uzurpují zásoby vakcín na úkor těch chudých. Právě pomalé očkovací tempo podle WHO vyústí v prodloužení pandemie „o rok déle, než je nutné“, uvedl ve čtvrtek její klíčový představitel Bruce Aylward.

Podle WHO pracuje po celém světě 135 milionů zdravotníků. Zatímco ve vyspělých zemích je naočkováno osm z deseti zdravotníků, v rozvojových a chudých zemích Afriky a Pacifiku je to méně než jeden z deseti.

„Je naší morální povinností chránit veškerý zdravotnický a pečovatelský personál, zajistit jejich práva a podmínky pro důstojnou práci v bezpečném a příznivém prostředí,“ cituje výkonného ředitele Jima Campbella z oddělení zdravotnické pracovní síly WHO server Al-Džazíra.

Ne všude je nicméně tento závazek v lokálních zdravotnických podmínkách možný. A právě zdravotnický personál na tuto skutečnost v mnoha částech světa doplácí. „Jsou vyhořelí, zničení, fyzicky i mentálně vyčerpaní. Existuje navíc předpověď, že 10 procent z nich navíc odejde ve velmi krátké době,“ uvedla například bývalá prezidentka Mezinárodní rady sester Annette Kennedyová. Dodává, že mnoho z nich (zdravotníků) „zemřít nemuselo a mohli být zachráněni“, cituje její slova britský server The Guardian.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované