Hlavní obsah

Na dovolenou do zahraničí už Slováci nesmějí. Vláda jim to zakázala

Foto: Profimedia.cz

Dovolenou musí nyní Slováci trávit ve své vlasti.

Reklama

17. 3. 2021 17:15

Vláda reagovala na kritiku lidí, že nemohou přejíždět mezi okresy, ale mohou do ciziny. Trávení dovolené v zahraničí proto zakázala. Z ciziny přitom podle cestovek pochází od začátku roku jen 35 pozitivních případů.

Článek

Slovenská vláda o dalších 40 dnů prodloužila nouzový stav, který v zemi platí od loňského října a který by jinak skončil tento pátek. Kabinet současně zakázal obyvatelům země cesty do zahraničí na dovolenou, zpřísnil tím stávající zákaz vycházení. Prodloužení stavu nouze bude muset dodatečně potvrdit parlament, ve kterém mají vládní strany pohodlnou většinu. Někteří koaliční poslanci se ale k věci už dopředu postavili odmítavě.

V praktickém životě obyvatel Slovenska se stav nouze projevuje hlavně zákazem shromažďování více než šesti osob a výrazným omezením volného pohybu. Obě opatření mohla vláda dříve zavést právě na základě nouzového stavu, který také umožňuje úřadům jednodušší nákupy potřebného materiálu či zajištění provozu zdravotnických zařízení.

Na Slovensku zůstane v platnosti zákaz vycházení s výjimkami. V současnosti je v zemi kromě jiného omezeno cestování mezi okresy a zaměstnanci potřebují potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus i na cestu do práce. Výrazné omezení pohybu lidí na veřejných místech platí rovněž večer a částečně v noci. Nově podle náměstka ministra zdravotnictví Petera Stachury nebude možné cestovat do ciziny za účelem rekreace.

„Poslouchali jsme dlouhou dobu, že jak je možné, že nemůžeme přejíždět z okresu do okresu, ale můžeme cestovat do zahraničí. Tímto usnesením se právě vymezujeme vůči cestám do zahraničí z důvodu rekreace,“ prohlásil Stachura.

Pobyty v cizině přinesly 35 případů ze 30 tisíc

Slovenská asociace cestovních kanceláří minulý týden odhadla, že od začátku letošního roku vycestovalo do exotických destinací asi 30 000 Slováků a že za toto období bylo v zemi zaznamenáno 35 případů koronavirové infekce v souvislosti s pobytem nakažených v cizině.

Slovensko nadále čelí silné druhé vlně koronaviru, byť za poslední týden se epidemická situace v zemi mírně zlepšila. V nemocnicích zůstává obsazeno téměř 90 procent lůžek pro covidové pacienty v nejvážnějším stavu.

Kabinet premiéra Igora Matoviče také schválil návrh novely zákona, na jehož základě stát vyplatí příbuzným každého zdravotníka, jež podlehl covidu-19, odškodné zhruba 58 700 eur (1,5 milionu korun). Také s touto novinkou ještě musí souhlasit parlament.

Vláda rovněž navrhla parlamentu, aby prodej respirátorů byl osvobozený od daně z přidané hodnoty až do konce letošního června, tedy o dva měsíce déle, než jak platí nyní. Nošení respirátorů je na Slovensku v současnosti povinné v hromadné dopravě a v interiérech budov mimo domácnost.

Lidé bez práce na Slovensku zase budou v příštím období pobírat dávku v nezaměstnanosti opět po dobu osmi měsíců místo obvyklého půl roku. Podmínkou je evidence na úřadu práce. Nezaměstnanost na Slovensku za koronavirové krize stoupla a letos v lednu dosáhla téměř čtyřletého maxima.

Reklama

Doporučované