Hlavní obsah

Na dovolenou s penězi, nebo kartou? Odborník radí obojí. Proč?

Na dovolenou vezměte drobné peníze i kartu. Záleží i na cílové destinaci. (Video: Lucie Šmídová, Seznam Zprávy)

 

Reklama

29. 7. 2019 16:15

Dovolené jsou v plném proudu a mnoho z nás řeší důležitou otázku. Vzít s sebou peníze, nebo raději kartu? A na místě platit případně tedy kartou a nebo na místě vybírat z bankomatu?

Článek

V dnešní době se dá s většinou platebních karet platit v zahraničí. Zlatou střední cestou tak je mít s sebou kartu a zároveň i nějakou hotovost. Vždy ale také záleží na cílové destinaci. Když cestujeme do západní Evropy, tak tam jsou převážně země, kde se platí eurem a tady problém nenastává.

V případě Asie nebo Afriky už tak to jednoduché být nemusí. „Tady například směnárny, které působí v České republice, té dané země měny ani nevedou, takže si je nevyměníte. A v tu chvíli je lepší mít s sebou hotovost v nějaké volně směnitelné měně. Tedy euro nebo americké dolary,“ radí Tomáš Hládek, odborník na kybernetickou bezpečnost a platební styk z České bankovní asociace.

Ukradená platební karta

Je dobré mít uložené telefonní číslo vaší banky, kam se ztráta karty hlásí. Banka ji ihned zablokuje a není ji tak možné po celém světě použít.

„Ze zákona jsme chráněni jako spotřebitelé. Tedy když nahlásíme bance, že došlo ke ztrátě či zcizení karty, tak i kdyby se ji někomu podařilo použít, tak ztráta jde za bankou a ona vám peníze musí vrátit,“ vysvětluje Tomáš Hládek.

Je bezpečné vybírat peníze z bankomatu v zahraničí? Užitečné rady o platbách na vaší dovolené se dozvíte v celém rozhovoru nad článkem, který je součástí pořadu Rodinka vysílaný na Televizi Seznam.

Návod k naladění Televize Seznam najdete zde.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované