Hlavní obsah

Na Ještědu začala výstavba nové páteřní sjezdovky za 120 milionů

Foto: město Liberec

Ilustrační snímek.

Reklama

19. 10. 2020 11:16

Ve skiareálu na Ještědu začala výstavba sjezdovky Nová Skalka dlouhé 1,5 kilometru a široké 45 metrů. Protože se podařilo stavební povolení získat až tento týden, letos se stihne jen provedení terénních úprav a vykácení stromů.

Článek

Příští rok přijde na řadu umělé osvětlení pro večerní lyžování a zasněžovací systém. Vybudování nové sjezdovky a další úpravy v areálu si vyžádají zhruba 120 milionů korun.

Rozšiřovat se budou i sjezdovky Slalomák a Liberecká a také Beranova cesta, jež vede ke konečné tramvaje. Cílem je zvýšení bezpečnosti a komfortu lyžařů ve středisku, jehož nedostatkem jsou právě úzké tratě. V některých místech mají na šířku jen deset metrů. Za sezonu se na Ještědu stane v průměru 140 úrazů. Před třemi lety tam zemřel lyžař, který na Beranově cestě narazil do čtyřkolky záchranné služby.

Rozšíření areálu si ale vyžádá vykácení 6,68 hektaru lesa, což kritizovala ekologická sdružení. Společnost TMR Ještěd, která městský areál provozuje, přislíbila vysadit místo vykácených stromů 20 hektarů lesa. „Jsme velmi rádi a přijímáme to s pokorou, že se díky pracné debatě se všemi zainteresovanými stranami podařilo projekt připravit tak, aby odpovídal náročným požadavkům ochrany přírody a zároveň dal pevné základy pro pokračování úspěšné tradice tohoto lyžařského střediska s velkým potenciálem,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel TMR Ještěd Čeněk Jílek.

Středisko v souvislosti s výstavbou nové sjezdovky začne od čtvrtka příštího týdne nabízet celoroční skipas na tři roky. Permanentka bude využitelná nejen v zimě, ale i v létě. „Vnímáme ji nejen jako důkaz našeho dlouhodobého a seriozního záměru na Ještědu, ale zároveň chceme, aby tato sezónka pomohla lidem vytvořit si pevnější pouto k Ještědu po celý rok,“ uvedl ředitel areálu Jakub Hanuš. Tříletá permanentka bude stát 9990 korun, pro juniora či seniora 7990 a pro dítě 6990. Platit nebude ale pro večerní lyžování.

Skiareál s devíti kilometry tratí má TMR od města pronajatý od prosince 2017 na deset let s opakující se desetiletou opcí. Minulá sezona ale nebyla pro provozovatele střediska dobrá, ovlivnilo ji hlavně nepříznivé počasí. Návštěvnost za minulou zimu byla na 40 procentech běžné sezony, což je pro Ještěd 65 tisíc až 70 tisíc lyžařů.

„Z hlediska byznysu to nebude velké terno. Ale myslím, že společnost TMR je dost velká na to, aby si mohla dovolit ne vždy megaúspěšné investice. Pro nás to znamená spíše pokus,“ řekl nedávno předseda představenstva TMR a známý slovenský miliardář Igor Rattaj ke skiareálu na Ještědu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované