Hlavní obsah

Na jihu Moravy začne na podzim jezdit šest autobusů s hybridním pohonem

Foto: Jan Mihaliček

Ilustrační snímek.

Reklama

28. 5. 2021 22:30

Šest nových autobusů na hybridní pohon a 51 nových autobusů se spalovacím motorem začne na podzim vozit cestující na některých linkách veřejné dopravy v Jihomoravském kraji.

Článek

Autobusy zakoupí dva dopravci ze skupiny ICOM transport, informoval dnes krajský úřad v tiskové zprávě. Nové autobusy budou jezdit od 1. října letošního roku na Blanensku, Boskovicku a Vyškovsku, z 55 nových autobusů budou čtyři na hybridní pohon. Zbylé dva autobusy na kombinovaný pohon budou jezdit v oblasti Rosic na lince 405.

„Podstatou hybridního autobusu je využívání energie při brždění, která je pomocí elektrického generátoru přeměněna na elektrickou energii. Tu následně vozidlo využije k napájení pomocných zařízení nebo přímo pro vlastní pohon. Cena jednoho hybridního autobusu se pohybuje kolem osmi milionů korun,“ uvedl úřad v tiskové zprávě.

Kraj ve smlouvách s dopravci, které začnou platit od letošního října, požadoval vozový park nabízející komfortnější dopravu cestujícím i řidiči. Ve výběrovém řízení dostali vyšší hodnocení ti dopravci, kteří nabídli ekologičtější autobusy.

„Cestující v nových autobusech čeká zejména lepší tepelná pohoda díky účinnějším klimatizacím a zdvojeným oknům. Přibude prostor pro cestující s kočárkem a vozíčkáře. Zvýší se ochrana řidičů i bezpečnost provozu díky uzavřeným kabinám a povinným couvacím kamerám,“ uvedl radní pro dopravu Jihomoravského kraje Jiří Crha (ODS).

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované