Hlavní obsah

Na Karlův most se nad ránem vrátilo barokní sousoší. Už tolik nezčerná

Na Karlův most se vrátila socha sv. Františka Borgiáše.

 

Reklama

31. 10. 2017 9:13

Socha svatého Františka Borgiáše se vrátila na most v centru Prahy během brzkého úterního rána. Nejde však o originál, ale o kopii díla českého sochaře.

Článek

Kopii barokního sousoší sv. Františka Borgiáše od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa umístili v úterý brzy ráno na Karlův most zástupci Galerie hlavního města Prahy. Sousoší se na most vrátilo po pěti letech, originál je ale umístěn, jako je tomu i v případě dalších pískovcových historických plastik, v depozitáři. Později má být restaurován. Na Karlův most byla osazena kopie z dílny sochaře a restaurátora Jiřího Kačera.

V úterý ráno se do středu sousoší umístila postava světce v nadživotní velikosti. Následující dva týdny ještě budou restaurátoři dělat dokončovací práce, retuše a závěrečnou konzervaci.

Socha mezi ostatními září novotou. "Povrch nebude časem tak světlý, jako ho vidíme dnes, ale nebude ani tak černý, jako u ostatních soch. Vzhledem k tomu, že ovzduší v Praze je dnes jiné než před padesáti lety," řekla kurátorka Marie Foltýnová.

Sousoší sv. Františka Borgiáše vytvořil na sedmý polopilíř od Staroměstské mostecké věže Brokoff v roce 1710. František Borgiáš, po smrti své ženy a zajištění osmi dětí, se ve svých 40 letech vzdal všeho majetku a vstoupil do jezuitského řádu. Pro jezuitský řád je jedním z nejvíce uctívaných řádových světců.

Ve středu sousoší je zobrazen jako stojící muž středního věku v řádovém rouchu s gestem pokory, vpravo vedle světce stojí anděl a drží obraz s reliéfem monstrance, vlevo je sedící anděl s reliéfem Panny Marie s Ježíškem. Na bohatě sochařsky propracovaném podstavci se nachází světcovy atributy, odznaky jeho církevních i světských hodností a lebka, která připomíná pomíjivost pozemské krásy.

Reklama

Související témata:

Doporučované