Hlavní obsah

Na Leicester si věříme, poradí nám i Souček s Coufalem, zní ze Slavie

Foto: Profimedia.cz

Rozhovor s vedoucím komunikace pražské Slavie Michalem Býčkem (na snímku radující se útočník Jan Kuchta)

Reklama

20. 1. 2021 11:30

Slavia má za sebou absolvování karantény. Nyní je už zpět v zápasovém tempu a pomalu se připravuje na play-off Evropské Ligy s Leicesterem. Rady na silného soupeře bude trenér Trpišovský hledat u Tomáše Součka a Vladimíra Coufala.

Článek

Mým dnešním hostem je Michal Býček. Ředitel komunikace Slavie Praha. Dobrý den, Michale.

Dobré odpoledne všem.

Já předpokládám, že u vás v Edenu panuje dobrá nálada po úspěšném vstupu do druhé části sezony.

Řekl bych, že určitě ano. Samozřejmě jsme rádi, že se nám Olomouc podařilo porazit i vzhledem k té přípravě, ke které se asi ještě dostaneme a která nebyla úplně ideální. Vzhledem ke všem okolnostem jsme tak do jarní části vstupovali trochu s respektem. Takže určitě je velká spokojenost s tříbodovým ziskem.

Už jste to naznačil. Řeč bude i o přípravě, která nakonec vypadala úplně jinak, než si trenérský štáb plánoval. A hned na úvod se zeptám, jestli to mělo i ekonomický dopad na Slavii tím, že se neodletělo na soustředění do Portugalska? Musela Slavia například platit nějaké storno poplatky za hotely?

Celá ta příprava byla hodně netradiční a hodně jiná, než si trenéři předeslali. Už vlastně tím začátkem, kdy jsme museli zrušit soustředění v Portugalsku, to byla velká komplikace. Co se týká ekonomických dopadů, tak ještě vedeme jednání jak s hotelem, tak s leteckým dopravcem. Nicméně věříme, že s hotelem dojde k nějaké domluvě, asi k nějaké dohodě následně pro případné soustředění v příštím roce. Protože samozřejmě i pro ten hotel to byla komplikace, kterou oni nezpůsobili. Může za to prostě ta dnešní doba, dnešní situace. Vedeme s nimi jednání. Určitě nám to zkomplikovalo přípravu i po ekonomické stránce, ale věřím, že nakonec jsme se s tím tak nějak popasovali.

A byl velký problém zařídit přípravu právě na domácí půdě? Takhle zničehonic, vlastně ze dne na den, z hodiny na hodinu?

To byl asi největší organizační problém. Hlavně pro celý organizační tým v čele se Standou Vlčkem, protože vlastně z minuty na minutu jsme se dozvěděli, že na soustředění odletět nemůžeme, takže musel Standa Vlček a ostatní kolegové okamžitě jednat, hledat hrací plochu, protože my v Edenu se chystáme naše tréninkové hřiště rekonstruovat. Navíc v tuto chvíli ještě není vyhřívané a strahovský stadion jsme měli domluvený až po návratu ze soustředění. Nicméně po nějakých dnech strávených zde v Edenu a třeba na atletickém stadionu jsme se na Strahov dostali dříve, takže v tuto chvíli jsme na Strahově, kde máme k dispozici vyhřívané hřiště. Po této stránce je už teď všechno v pořádku. Ale bylo to asi nepříjemné i vzhledem k tomu, že první týden byl vlastně kvůli covidové karanténě bez trenérů, byli vlastně k dispozici jen trenéři gólmanů, kteří to měli „na hrbu“. Takže po této stránce to bylo nepříjemné.

Ještě vlastně jednu nepříjemnost bych tam viděl. Měli s vámi odletět i opavští fotbalisté. A teď vy jste jim museli v době, kdy už oni vlastně přijížděli do Prahy autobusem, oznámit, že se neletí.

Samozřejmě vůči nim to bylo také nepříjemné, nicméně jsme se s nimi domluvili, situaci samozřejmě pochopili, s tím my jsme nic udělat nemohli. Co mám zprávy, tak oni si svůj pobyt v Praze naopak prodloužili a udělali si takové minisoustředění zde v Praze. Takže věřím, že je to nějak extrémně neovlivnilo. Získali vlastně bod v prvním těžkém utkání. Takže věřím, že i na nich to nezanechá nějakou stopu.

Covid-19 teď doslova hýbe světem, což samozřejmě nikoho z nás netěší. Napadá mě, protože nákazou si prošla velká část hráčů i trenérského štábu ve Slavii, jestli nemáte obavy z toho, co se děje třeba v současné době i v Anglii nebo jinde po Evropě? Že někteří profesionální sportovci, tedy i fotbalisté, hlásí, že i po několika měsících mají poměrně závažné problémy. Že se nemohou vrátit do tréninku. Tím se tedy vlastně ptám, jak jsou na tom hráči Slavie v daný moment?

Naši hráči jsou na tom aktuálně dobře. Konečně téměř celý kádr trénuje pohromadě. Už se všichni postupně vrátili ze svých osobních karantén a izolací. V tuhle chvíli nemám žádné zprávy, že by to na někom zanechalo nějaké větší důsledky. Každý si samozřejmě prošel rozdílným vývojem, někdo to měl závažnější, někdo měl průběh zcela bezpříznakový. Ale nemám zprávy o tom, že by to na někom zanechalo nějaké větší důsledky. Teď už tým trénuje pohromadě. Věříme, že řada hráčů, protože my děláme často testy i na protilátky, je v tuto chvíli po nějakou dobu v uvozovkách chráněná.

Slavii samozřejmě čeká nejen ligová soutěž, ale také utkání Evropské ligy s Leicesterem, což je velmi těžký soupeř. A samozřejmě je to komplikovaná situace. Právě vzhledem ke koronavirové situaci. Jak jdou zprávy z Velké Británie, respektive z Anglie, tak teď je ještě daleko přísnější režim, opatření jsou opravdu velmi tvrdě nastavená. A to se týká třeba i cest do Velké Británie. Už jste to nějak řešili? Protože si nedovedu představit, že byste přiletěli k zápasu a pak museli být třeba čtrnáct nebo deset dní v karanténě?

Samozřejmě to už řešíme. Ono už i několik států během podzimní části v Evropské lize také mělo třeba vyhlášeno karanténu pro naše občany. Nicméně to samozřejmě řešíme jak ve spolupráci s UEFA, domácím klubem, tak i s ambasádou. Karanténa by se nás snad neměla týkat. Ale je tam samozřejmě ještě více komplikací, jako například brexit a tak dále. Zrovna dnes jsme odeslali žádosti o víza všech hráčů mimo Evropskou unii. Jinak věříme, že po administrativní stránce by se nás to víceméně nijak dotknout nemělo. Zároveň chceme využít naše zkušenosti, protože před dvěma lety jsme hráli na Chelsea. Samozřejmě brexit v té době ještě nebyl, ale co máme zprávy i dle komunikace s ambasádou, tak všechno běží, vše připravujeme. Sice zápas nás čeká až zhruba za měsíc, nicméně je to potřeba všechno připravit dopředu a všechno snad po této stránce běží v pořádku.

A zeptám se vlastně teoreticky. Mohlo by se stát, že jednomu dvěma hráčům Slavie by třeba víza nebyla z nějakých důvodů udělena? Mohlo by se to přihodit?

O tom nechci spekulovat. Samozřejmě, asi by se to teoreticky mohlo přihodit. Nicméně zatím jsme se s tímto v minulých letech nesetkali. je zde samozřejmě velká součinnost UEFA, takže věříme, že v tomto nás to nijak nezastaví a všichni hráči, kteří budou zdravotně v pořádku a trenér s nimi do zápasů bude počítat, budou moci i odcestovat do Anglie.

Je potřeba koukat i na druhou stranu, protože samozřejmě jeden z těchto zápasů se bude hrát i v Praze. Takže předpokládám, že i opatření české vlády a všechna nařízení asi studujete také extrémně pečlivě v daný moment.

Je to tak. Samozřejmě máme za sebou podzim v Evropské lize, od kterého by se to zatím příliš měnit nemělo. Věříme, že utkání proběhne podle plánu, uvidíme, jaká bude epidemická situace ve společnosti ke konci února. Budeme si všichni přát, aby se to třeba zlepšilo a mohli se na stadion dostat nějací diváci. To samozřejmě nechci v tuhle chvíli předbíhat, ale počítáme s tím, že jedeme v podobném režimu jako na podzim v Evropské lize a všechno by mělo být připraveno.

S evropskými poháry souvisí i ta skutečnost, že bývalo zvykem a bývá zvykem ještě pořád, že trenéři nebo asistenti jezdí sledovat soupeře při ligových utkáních do daného státu. Ale to teď asi také není úplně reálná věc.

Tak samozřejmě to u nás bývalo zvykem pravidelně. Trenéři v čele s Jindrou Trpišovským často a rádi studují soupeře. Takže během těch evropských pohárů mnohokrát létali na zápasy soupeře, nicméně v letošním roce to bohužel nedopadlo. Nepovedlo se to ani jednou. Uvidíme, zatím nechci předbíhat, nicméně nemyslím si, že trenéři se poletí na Premier League podívat. Na druhou stranu, naštěstí je to stále Premier League. Jak trenér říká, na ty zápasy koukal vždycky jako fanoušek, teď se na to kouká pracovně. Takže Leicester je určitě tým, který je prošpikovaný kamerami a videem, materiálu prostě bude dost.

Takže se nepředpokládá, že by třeba Slavie žádala Leicester o nějaké speciální záběry, respektive nějaké speciální kazety s natočenými zápasy?

Ne, my tady máme vlastní klubový systém, který využívá řada klubů na světě. Máme v něm vlastně k dispozici prakticky veškeré zápasy, takže v tomto nebude problém.

A když jste říkal, že slávistická inspekce i ve smyslu trenérů do Leicesteru nepoletí, neozvali se už právě z Anglie zástupci Leicesteru, že by rádi přijeli do Prahy?

Tak zatím je s Leicesterem v kontaktu hlavně sportovní oddělení. Jirka Vrba, Martin Říha. A v tuto chvíli s nimi vedou nějaké jednání. Samozřejmě oni mají před sebou ještě řadu zápasů Premier League a myslím si, že zápas Evropské ligy budou řešit až později. Nicméně my jim samozřejmě budeme jakkoliv k dispozici, a pokud budou chtít přijet se podívat na zápas, tak uvidíme, samozřejmě dle aktuálních nařízení, jestli to vůbec bude možné. Ale jak říkám, i během podzimu vlastně tato zkušenost mezi kluby nefungovala, respektive nebyla vyžadována. Takže mám pocit, že to bude v tomto duchu i pokračovat.

Jen si říkám, že vy jste vlastně ve výhodě. Protože Leicester si můžete nastudovat z televizních přenosů, ale to asi trenéři tohoto klubu v Anglii o vás říct nemohou. Protože tam se k české lize nedostanou.

To by byla samozřejmě dobrá výhoda. Uvidíme, ale myslím si, že i třeba při skautování hráčů mají své zvědy v uvozovkách po celém světě, takže v dnešní době nebude pro ně problém si nás jakkoliv nastudovat.

Vy vlastně máte také dva zvědy. V Londýně. Vladimíra Coufala a Tomáše Součka. Tedy já předpokládám, že s nimi nějaký kontakt určitě proběhne.

Já myslím, že určitě. Trenéři a vlastně nejenom oni jsou s oběma kluky v kontaktu vlastně na denní bázi. Takže určitě přijde slovo i na náš zápas s Leicesterem. Kluci nám budou určitě fandit a mohou vlastně přidat i nějaké svoje poznatky přímo ze hřiště. Protože samozřejmě je to trošku jiný pohled než z tribuny. Než zpoza kamery.

Zeptám se teď ryze fotbalově. Neděsí vás trošku forma Leicesteru? Protože pořád hrají špičku Premier League i vedle takových klubů, jako je Liverpool, Manchester United, Manchester City, teď porazili Southampton. A zjevně tedy nechtějí ubrat nic z toho, jak našlápli do téhle sezony.

Já bych asi nepoužil slovo děsit, ale určitě k Leicesteru chováme obrovský respekt. Je to klub, který po zisku titulu v roce 2016 je pořád na špičce Premier League a předvádí skvělý fotbal, který letos jenom potvrzuje výkony, jenž jsou opravdu úžasné. Čeká nás hodně těžký soupeř. Ale my se na konfrontaci těšíme a věříme, že určitě nezklameme a můžeme Leicester potrápit.

Zápasy Slavie jedou v rychlém sledu. Ať už se hraje o víkendu, nebo uprostřed týdne. Což ostatně už začátek druhé části nejvyšší soutěže ukázal. Ještě bych se vrátil k tréninkovému procesu. Přece jen je docela zima v posledních dnech. Nezměnilo se nic na tom, co bylo naplánováno?

Nemám takové zprávy. Všechno běží tak, jak jsme si naplánovali. V tuto chvíli se tým připravuje na Strahově na Stadionu Evžena Rošického, kde máme k dispozici vyhřívané hřiště. Pokud je předzápasový trénink, nebo naopak pozápasová regenerace, tak využívají zázemí v Edenu. Zatím všechno běží tak, jak si přejeme, jak jsme si plánovali. Věřím, že to tak bude pokračovat.

Tak já vám přeji, ať se daří. A ať Slavia zazáří proti Leicesteru. Aby český fotbalový fanoušek měl co oslavovat.

Moc děkujeme a všem přejeme hezký den.

To byl Michal Býček, ředitel komunikace Slavie Praha. Na shledanou.

Na shledanou.

Reklama

Doporučované