Hlavní obsah

Na letišti v Káthmándú se zřítilo letadlo, nejméně 50 lidí zemřelo

Na palubě bylo 71 lidí, většina při havárii zahynula. (Video: AP)

 

Reklama

12. 3. 2018 15:54

Nejméně 50 lidí zahynulo při nehodě letadla v Nepálu. Šestnáct osob je v péči doktorů. K havárii došlo nejspíše tak, že pilot při přistání ztratil orientaci.

Článek

Nehoda bangladéšského letadla, které v pondělí havarovalo při přistávání na mezinárodním letišti v nepálské metropoli Káthmándú, si vyžádala nejméně 50 mrtvých. Podle agentury AP o tom informoval mluvčí armády. Šestnáct přeživších je v péči nemocnice, která se nachází nejblíže místu neštěstí, informovala AP. Přesný počet mrtvých a zraněných zatím zůstává nejasný. Podle nepálského tisku pilot při přistávání pravděpodobně ztratil orientaci.

Na palubě letounu soukromé bangladéšské společnosti US-Bangla Airlines bylo 71 osob; 67 cestujících a čtyři členové posádky. Mezi pasažéry bylo 33 Nepálců, 32 Bangladéšanů, jeden člověk z Číny a jeden z Malediv.

Stroj při havárii zachvátily plameny a z místa stoupal dým. Fotograf agentury Reuters viděl, jak záchranáři z letadla vytahují silně ohořelé mrtvoly.

Neštěstí se stalo ve východní části letiště. Britský deník The Independent napsal, že letoun mířící do Káthmándú z bangladéšského hlavního města Dháky skončil mimo ranvej na nedalekém fotbalovém hřišti.

Podle záběrů byl požár uhašen, letoun byl silně poničen a rozpadl se na několik kusů. Mezinárodní letiště v Káthmándú bylo po nehodě uzavřeno a letadla, která na něj měla směřovat, jsou odkláněna jinam.

Záznam přenosu z místa nehody letadla v Káthmándú. (Video: ČTK, AP)

Stroj měl letět příliš nízko

Podle AP letoun několikrát změnil směr a před zřícením letěl nebezpečně nízko. Z vyhodnocení komunikace mezi kapitánem letadla a řídící věží vyplývá, že pilot při přistávání ztratil orientaci, informoval místní zpravodajský portál Nepali Times.

„Letěl tak nízko, že jsem si pomyslela, že narazí do hor,“ řekla AP Američanka pracující v Nepálu Amanda Summersová, která neštěstí sledovala ze své nedaleké pracovny. „Náhle přišel výbuch a pak další,“ líčila Summersová. Hasiči podle ní byli na místě možná během minuty.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Káthmándú

Doporučované