Hlavní obsah

Na nové britské padesátilibrovce bude tvář matematika Alana Turinga

Vědecké přispění Alana Turinga, otce počítačové vědy a umělé inteligence, bylo dalekosáhlé a průlomové.Video: Adam Ryšánek, Reuters

 

Reklama

15. 7. 2019 16:35

Tvář matematika a počítačového průkopníka Alana Turinga, který se mimo jiné zasloužil o dešifrování nacistických tajných kódů, zvolila britská centrální banka pro novou bankovku v hodnotě 50 liber (1425 Kč).

Článek

Turingův elektromechanický stroj, předchůdce moderních počítačů, rozluštil nerozbitný kód Enigma používaný nacistickým Německem. Jeho práce v Bletchley Parku, britském válečném kryptoanalytickém centru, výrazně přispěla ke konci války a záchraně tisíců životů.

Guvernér centrální banky Mark Carney řekl, že Turing byl zakladatel počítačové vědy a umělé inteligence i válečný hrdina. „Příspěvky Alana Turinga byly dalekosáhlé a průlomové,“ uvedl Carney, který přijal konečné rozhodnutí o výběru.

Po válce byl Turing stíhán za homosexualitu, která byla tehdy nezákonná. Zemřel v roce 1954, když snědl jablko napuštěné kyanidem. Bylo mu 41 let. V roce 2013 mu byla posmrtně udělena oficiální královská omluva.

Kromě Turingovy fotografie bude nová bankovka obsahovat tabulku a matematické vzorce z Turingovy práce z roku 1936 a technické výkresy pro stroje používané k rozbití kódu Enigma.

Bankovka v hodnotě 50 liber je v Británii bankovkou s nejvyšší nominální hodnotou. Bude z plastu, měla by tedy být odolnější, bezpečnější a hůře padělatelná. Do oběhu přijde v roce 2021.

Reklama

Související témata:

Doporučované