Hlavní obsah

Na Oktoberfestu opět zdražilo pivo, tuplák stojí už skoro 300 korun

Oktoberfest sice letos odstartoval s dražším pivem, očekávaná účast je ale přes šest milionů lidí. (Video: Jan Marek, Reuters)

 

Reklama

22. 9. 2018 13:51

V Mnichově začal 185. ročník tradičního festivalu piva. To zdražuje, a přece organizátoři počítají do 7. října s návštěvou zhruba 6 milionů lidí.

Článek

Mnichovský primátor Dieter Reiter podle tradice narazil první sud ve velkém festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů. Na dva údery zarazil pípu dřevěnou palicí do sudu a mohl zvolat „O'zapft is!” (Je naraženo).

Další Reiterovou slavnostní povinností byl přípitek se šéfem bavorské vlády Markusem Söderem, a pak už stanem zněla oblíbená píseň pivních festivalů Ein Prosit (Na zdraví).

Do areálu Tereziánské louky si v sobotu i přes téměř podzimní počasí našly cestu tisíce lidí, kteří si před polednem mohli vychutnat slavnostní průvod kapel a ozdobených vozů směřujících na zahájení festivalu.

Velká část návštěvníků dorazila v tradičním oblečení – ženy v pestrobarevných dirndlech a muži v kožených kalhotách.

Nejlevnější litrový tuplák letos stojí 10,70 eura, tedy 273 českých korun. Nejdražší pak přijde na 11,50 eura, v přepočtu 294 českých korun.

Ještě loni se ceny zlatavého moku pohybovaly mezi 10,60 a 10,95 eura. Zdražování piva je svým způsobem každoroční tradicí. V roce 1971 bylo možné koupit máz piva za 2,50 marky, dnes v přepočtu asi 32 českých korun. Hranici deseti eur poprvé litr festivalového piva překročil v roce 2014. Letos poprvé padla hranice 11 eur.

Vedle piva, za které je od loňska možné platit i mobilním telefonem, čeká návštěvníky řada tradičních pochutin v podobě preclíků, klobás či grilovaných kuřat.

Nechybí ani hudební doprovod ve všech 37 pivních stanech a řada atrakcí. Milovníci adrenalinu mohou letos vyzkoušet novinky s názvy jako Predátor nebo Kyvadlo chaosu, na němž lidé rotují rychlostí 80 kilometrů v hodině ve výšce 42 metrů.

Velkým tématem tradičních slavností je však i letos bezpečnost. Zvýšená opatření na Oktoberfestu, který v roce 1980 zasáhl krvavý útok pravicového radikála, panovala už před dvěma lety a loni se znovu o něco vystupňovala. I letos je celý areál festivalu oplocen. Na návštěvníky u vstupu čekají kontroly, přes které se například s batohem nebo velkou taškou nedostanou. Na bezpečnost dohlíží 47 kamer a na 600 policistů.

Koho bezpečnostní opatření nebo rostoucí cena piva neodradí, může si chmelový nápoj tradičních mnichovských pivnic Augustiner, Paulaner, Spaten-Franziskaner, Löwenbräu, Hacker-Pschorr a Hofbräu vychutnávat každý všední den od 10 dopoledne do večerních 22:30. O víkendech je možné s degustací začít už o hodinu dříve.

Počátek pivních slavností, které se postupně proměnily v obří komerční podnik, spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované