Hlavní obsah

Na skále ve Víru vznikl umělý ledopád, přístupný bude omezeně

Foto: Pixabay.com

ilustrační foto.

Reklama

21. 1. 19:36

Na skále ve Víru na Žďársku opět vznikl umělý ledopád. Přístupný bude od soboty.

Článek

Lezení v ledu ale bude umožněné omezenému počtu lidí, kteří se předem zaregistrují. „Vzhledem k epidemii tam nenajdou obvyklý servis, vyjma toalet bude zavřená také chata pod skalami, v níž se jindy mohli horolezci ohřát a převléknout,“ řekl Slávek Matuška ze spolku Ledová stěna Vír, který ledování zajistil.

Zájemci o lezení se budou registrovat na webu. Na ledové stěně se bude střídat po čtyřech hodinách nejvýše sedm dvojic. „Což je kapacita, která by měla zajistit sportování v otevřeném prostoru s dostatečnými rozestupy,“ řekl Matuška. Lezeckých cest bude sedm, zatímco minulé roky jich bylo 17. Dodal, že stěna bude přístupná podobně jako přírodní ledopád v krkonošském Labském dole.

Spolek nebude vybírat vstupné, ale lezení také nebude připravovat. „Prostě je tam led na skále a je umožněno tam s určitým omezením přijít. Potom záleží jenom na lidech samotných, jestli budou schopní ten led nějakým způsobem využít a zdolat,“ uvedl Matuška. Půjčovna vybavení, cepínů či maček bude fungovat přes okénko na základě objednávky.

Přibližně 40 metrů vysokou skálu ve Víru připravili organizátoři na lezení v ledu podvanácté. Loni poprvé se jim umělý ledopád vytvořit nepovedlo, protože skoro nemrzlo. Lezecké cesty používané pro běžné výstupy jsou do 25 metrů výšky.

Přestože se na Vysočině v posledních dnech dostávají teploty nad nulu, stále jsou na řadě míst stopy pro běžkaře, ale sníh byl dnes mokrý. Přehled lyžařských tras na Žďársku je na Facebooku destinační společnosti Koruna Vysočiny, stopy se upravují i na Jihlavsku nebo v okolí Humpolce.

Mnoho běžkařů přijelo minulý víkend do vrcholových partií kolem Nového Města na Moravě, podle tamních lidí byly problémy s parkováním i pořádkem. Podle starosty Tří Studní Miloše Brabce by bylo pro všechny příjemnější, kdyby si běžkaři vybírali i méně známá místa v širším regionu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované