Hlavní obsah

Nadace si nechala zpracovat podobu památníku Schindlerova archa

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

4. 9. 2020 14:12

Nadační fond Archa - rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera, který chce v bývalé textilce Vitka v Brněnci na Svitavsku vybudovat památník Schindlerova archa, si nechal zpracovat návrhy úprav areálu.

Článek

V bývalé textilce Vitka v Brněnci byla za druhé světové války továrna Oskara Schindlera, který díky výrobě zachránil asi 1200 židovských dělníků. Aby mohl památník v areálu vzniknout, musela proběhnout změna územního plánu. „To nás nejvíc zdrželo. Mezitím se zpracovávalo zaměření budov a projektové dokumentace a vizualizace. Na nich se podíleli architekti z České republiky i zahraničí,“ řekl ředitel nadačního fondu František Olbert.

Bývalá továrna je ve špatném stavu. Zatím se podařilo většinu objektů vyklidit, jsou ale nepřístupné kvůli statice budov. Některé jsou památkově chráněné. Podle fondu by se mohlo začít s plnou obnovou areálu nejpozději v roce 2021. Náklady na zajištění bezpečnosti konstrukce budov jsou vyčísleny na 70 tisíc eur (asi 1,8 milionu Kč), z toho 50 tisíc na záchranu objektů a dalších 20 tisíc na vyklizení budov a přípravu první výstavy a promítání filmu Schindlerův seznam režiséra Stevena Spielberga. Podle údajů na webu fondu se dosud z darů sešlo 24.500 eur.

Továrna v Brněnci byla založena jako papírna, poté sloužila jako přádelna vlny, ze které tehdejší majitel Izák Löw-Beer postupně vybudoval významnou textilku. Za války byla změněna na muniční továrnu a Brněnec se stal pobočným táborem koncentračního tábora Groß-Rosen. Do továrny přesunul německý podnikatel Oskar Schindler asi 1200 dělníků ze své smaltovny v Polsku, čímž jim zachránil život. Závod na výrobu textilu v Brněnci provozovala po roce 1989 společnost Vitka. Když se dostala v roce 2004 do insolvence, koupila jej firma Bustrex a přejmenovala na Vitka Textiles. V roce 2011 skončila v konkurzu, výroba byla zastavena a od té doby je areál opuštěný.

Podle plánů by z původní budovy, kde dělníci spali, měla vzniknout Schindlerova archa, kde by se promítal film a další dokumenty či rozhovory s přímými účastníky. Další prostor by byl věnován rodině Löw-Beer, které továrna před válkou patřila a před časem její větší část znovu odkoupila, a také muzeu židovské historie v Československu. Dalšími objekty jsou takzvaná budova Němců, kde sídlili němečtí vojáci, pracovní budova Emilie a Oskara Schindlerových, prostor pro akce, semináře a další události, prosklená odpočinková místnost a budova restaurace a příslušenství. Část areálu by mohla být upravena na park.

Svitavského rodáka Oskara Schindlera mnozí vnímají jako kontroverzní postavu, nikoli jen jako hrdinu a zachránce Židů. Byl také členem nacistické strany a německé vojenské rozvědky.

Reklama

Doporučované