Hlavní obsah

Nákupní košíky plní potraviny pro potřebné

 

Reklama

12. 11. 2016 17:17

Ve více než 650 obchodech po celém Česku dnes opět pomáhá Národní potravinová sbírka. Lidé mohou už od rána nakupovat trvanlivé potraviny a darovat je.

Článek

„Do sbírky jsou zapojeny supermarkety a dva drogistické řetězce. Lidé tak mohou krom trvanlivých potravin darovat i výživu pro děti nebo plenky," uvedla Pavlína Kalousová z platformy Byznys pro společnost, která akci pořádá.

Dnes vybrané výrobky poputují podle Kalousové buď do potravinových bank, nebo budou předány přímo neziskovým organizacím, které se starají o seniory, matky s dětmi, dětské domovy nebo třeba bezdomovce.

V loňském roce se organizátorům podařilo vysbírat 236 tun potravin. V letošním, čtvrtém ročníku, by si přáli překonat hranici 300 tun potravin.

Potravinovou sbírku podpořily i známé osobnosti. Kuchař Ondřej Slanina nebo ministr zemědělství Marian Jurečka. „Na Ministerstvu zemědělství se tímto tématem už dva roky zabýváme, v letošním roce významně podporujeme budování celé sítě potravinových bank. Chceme nejen pomáhat, ale i snižovat plýtvání potravinami," uvedl Jurečka.

První potravinová banka na světě byla založena v roce 1967 ve Phoenixu v Arizoně, v Evropě vznikla v roce 1984 v Paříži. O dva roky později byla založena Evropská federace potravinových bank a v roce 1994 Česká federace potravinových bank. Do tuzemské potravinové sbírky se dlouhodobě zapojuje většina obchodních řetězců.

Reklama

Doporučované