Hlavní obsah

Národní fronta Le Penové mění název, chce zapadnout do mainstreamu. Otec šéfky mluví o zradě

(Video: Marek Martinovský, Reuters)

1. 6. 2018 23:01

Změnu názvu na Národní shromáždění měla podpořit většina členů hnutí v korespondenčním hlasování. Podporu zakladatele hnutí a otce Le Penové však přejmenování Národní fronty nezískalo.

Článek

Francouzská krajně pravicová Národní fronta (Front National) změnila v pátek název na Národní shromáždění (Rassemblement National). Krok, který má straně pomoci distancovat se od její antisemitské a rasistické minulosti, získat nové stoupence a na politické scéně spojence, navrhla v březnu šéfka strany Marine Le Penová.

Le Penová v pátek na zasedání širšího výboru strany v Lyonu oznámila, že změnu podpořili v korespondenčním hlasování členové strany. Pro podle Le Penové hlasovalo přes 80 procent z nich.

„Svět se mění a my také. Ve světě a v Evropě fouká nový vítr,” prohlásila Le Penová podle francouzských médií.

Bývalý šéf FN Jean-Marie Le Pen označil nový název za zradu, „ostudné mazání identity” strany a nejdrsnější ránu, jakou kdy strana od svého vzniku v roce 1972 dostala. Le Pen byl šéfem FN téměř 40 let. Skončil v roce 2011, kdy jej nahradila jeho dcera Marine Le Penová.

Potenciální vládní síla

Strana loni utrpěla po porážce v prezidentských volbách, když Le Penová výrazně prohrála ve druhém kole s Emmanuelem Macronem. V červnových parlamentních volbách do 577členného Národního shromáždění získala strana osm křesel, čímž si o šest polepšila.

Strana, která se staví proti evropské integraci a proti imigraci, se od té doby pokouší přiblížit k hlavnímu proudu francouzské politické scény. Nechce už být vnímána jako protestní hnutí, ale potenciální vládní síla. Pod vedením Le Penové se Národní fronta distancovala od rasismu.

Nyní hlásá politiku silného státu podporujícího sociální zabezpečení, který má být určen pouze „pravým Francouzům” a chránit je před globalizací a před „islamizací” Francie.

Podle agentury AP Le Penová doufá, že šance její strany posílí i první populistická vláda v západní Evropě, která vznikla v Itálii a v pátek složila přísahu. „Je to vítězství demokracie nad zastrašováním a výhrůžkami Evropské unie. Nic nezabrání návratu lidu na scénu dějin,” napsala v pátek Le Penová na svém Twitteru.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené