Hlavní obsah

Nástupcem McCaina v Senátu USA by mohla být jeho žena

Foto: ČTK/AP/Stephan Savoia

John McCain se ženou Cindy.

Reklama

28. 8. 2018 7:23

McCainův náhradník bude moci v Senátu usedat do voleb v roce 2020, kdy obyvatelé Arizony na uvolněný post vyberou řádně zvoleného zástupce.

Článek

Arizonský guvernér Doug Ducey oznámí nástupce zesnulého republikána Johna McCaina v Senátu Spojených států až po nedělním pohřbu, média ale již nyní spekulují, kdo za Arizonu v Kongresu USA usedne. Jedním z nejvýraznějších jmen, které se v této souvislosti objevuje, je podle agentury Reuters vdova po senátorovi Cindy McCainová.

Jmenování McCainova nástupce je plně v kompetenci guvernéra Duceyho. Ten zatím nijak nenaznačil, o kom uvažuje. Sdělil jen, že zákonodárcem nejmenuje sám sebe.

McCainův náhradník bude moci v Senátu usedat do voleb v roce 2020, kdy obyvatelé Arizony na uvolněný post vyberou řádně zvoleného zástupce. McCain byl zvolen arizonským senátorem celkem šestkrát, naposledy pak v roce 2016 se začátkem funkčního období v lednu 2017. Konec McCainova šestiletého mandátu tak připadal na leden 2023.

Není vyloučeno, že republikán Ducey nyní jmenuje někoho, kdo nemá politické ambice, aby straně poskytl dostatek času na hledání vhodného kandidáta do Senátu pro volby v roce 2020.

Čtyřiašedesátiletá McCainová, která by podle médií mohla v Senátu zasednout, je v Arizoně známá jako filantropka. Rovněž se angažovala v boji proti pašování lidí.

Mezi dalšími jmény, která jsou často jako náhradníci zmiňována, je někdejší senátor Jon Kyl, šéf úřadu guvernéra Duceyho Kirk Adams, arizonská ministryně financí Eileen Kleinová či obchodnice a bývalá velvyslankyně ve Finsku Barbara Barrettová.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované