Hlavní obsah

Navalnyj dostal trest 3,5 roku. Putina nazval travičem z bunkru

Foto: Profimedia.cz

Alexej Navalnyj u moskevského soudu.

Reklama

2. 2. 7:20
aktualizováno • 2. 2. 18:36

Soud v Moskvě poslal opozičníka Alexeje Navalného kvůli údajnému porušení podmínky do vězení na tři a půl roku. Navalnyj je už od 17. ledna ve vazbě. Před budovou soudu a v širokém okolí se od rána ve velkém zatýkalo.

Článek

Alexej Navalnyj se kolem 9. hodiny českého času objevil v prosklené cele v soudní místnosti a krátce poté jednání začalo. Na místo dorazila Navalného manželka Julija a také velké množství novinářů. Přímý přenos z jednání ale soud nepovolil. Kolem půl čtvrté odpoledne českého času se soudkyně Natalija Repnikovová odebrala k rozhodnutí o rozsudku.

3,5 roku minus domácí vězení

K vyhlášení verdiktu došlo po 18. hodině českého času. Soudkyně rozhodla o změně podmíněného trestu na trest odnětí svobody. Od trestu ve výši 3,5 roku se Navalnému odečte několik měsíců, které už v minulosti strávil v domácím vězení. Za mřížemi tak bude dva roky a osm měsíců.

Opozičník soud v úterý upozornil, že Evropský soud pro lidská práva označil ruský rozsudek v aktuální kauze za svévolný a neodůvodněný. Mluvil také o otravě, kterou se mu podařilo přežít. „Někdo nechtěl, abych jako svobodný muž udělal byť jen jeden jediný krok na území své země. A víme kdo, a víme proč – z nenávisti a strachu jednoho muže žijícího v bunkru, kterého jsem urazil tím, že jsem přežil, když se mě pokusil nechat zabít,“ prohlásil Navalnyj na adresu prezidenta Vladimira Putina, které ho označil za „malého muže ukrývajícího se v bunkru“.

„Do dějin se dostane jako Vladimir Travič spodního prádla“ dodal ještě k hlavě státu. Právě do spodního prádla byl totiž Navalnému umístěn jed. Svůj projev uzavřel požadavkem na okamžité propuštění sebe a politických vězňů.

Foto: Profimedia.cz

Policie v úterý v okolí soudu zadržela stovky lidí.

Zatýkání v okolí soudu

Server Mediazona uvedl, že se před začátkem jednání na poslední chvíli změnila soudkyně, která o Navalného případu rozhodla.

Budova soudu je od rána obklopena těžkooděnci a policie zadržuje Navalného stoupence, píše web Meduza. Podle ruské organizace OVD-Info, která monitoruje politické represe, policie od rána na místě zadržela už 358 lidí. Policisté kontrolovali náhodné chodce u blízké stanice metra Preobraženskaja ploščaď a odpoledne došlo k uzavření několika ulic a náměstí v centru Moskvy. Posílené policejní hlídky jsou i v ulicích Petrohradu.

Foto: Profimedia.cz

Těžkooděnci v centru Petrohradu.

K soudu podle serveru LifeNews dorazily i automobily s diplomatickými značkami, list Komsomolskaja pravda píše až o dvacítce vozidel. Jde o diplomatické mise České republiky, Velké Británie, Německa, Švédska, Nizozemska a Bulharska. Ruské ministerstvo zahraničí to podle televize RTVI označilo za „zásah do vnitřních záležitostí Ruska“ a v podobném duchu už věc komentoval i Kreml.

Místo podmínky vězení

Ruská vězeňská služba Navalného vinila ze „systematického porušování“ režimu podmíněného trestu, který dostal politik za údajnou zpronevěru. K zatčení Navalného došlo přímo při pasové kontrole po přistání v Moskvě na letišti Šeremeťjevo. Tam politik dorazil z Německa, kde se několik měsíců léčil po úmyslné otravě nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Z otravy viní Navalnyj režim prezidenta Vladimira Putina, což v úterý několikrát zopakoval i v soudní síni.

Právě léčbou v Německu argumentovala Navalného obhajoba v úterý u soudu. „Kdyby nebyl Navalnyj zadržen na letišti, hned příští den ráno by se přihlásil k úřední kontrole,“ řekl advokát Vadim Kobzev.

Den po zadržení Navalného na letišti ho poslal do vazby improvizovaný „výjezdní soud“ uspořádaný na policejní stanici ve městě Chimki severozápadně od Moskvy. Soudkyně Elena Morozovová, která má podle nezávislé televize Dožď pověst zkorumpované, rozhodla o uvalení třicetidenní vazby.

Změnu podmíněného trestu na 3,5 roku ve vězení, kterou pro Navalného žádala vězeňská služba, podpořila v pondělí i ruská prokuratura. Právě takový trest totiž dostal Navalnyj v roce 2017 v tzv. kauze Yves Rocher, v níž jde o údajnou zpronevěru několika milionů francouzské kosmetické firmy.

Zatímco Navalnyj tehdy dostal trest podmíněný, jeho bratr Oleg šel do vězení. Evropský soud pro lidská práva označil rozsudek ruského soudu za svévolný a neodůvodněný a přiznal bratrům odškodné, ruský nejvyšší soud ale verdikt odmítl a případ otevřel znovu. Právě kvůli údajnému „systematickému porušování“ podmínek trestu ve zmíněné kauze Yves Rocher Navalného v lednu po příletu do Ruska zadrželi. V době svého léčení po otravě novičokem se totiž nedostavil na úřední kontrolu a měl se údajně ukrývat.

Navalnyj a jeho tým po lednovém uvěznění opozičníka vyzvali k protestům. Demonstrace se konaly dva víkendy po sobě a jejich účastníci čelili tvrdým represím ze strany státu. Podle organizace OVD-Info zadržela policie v neděli v 90 městech více než 5600 lidí. OVD píše také o zadržení více než 90 novinářů celkem ve 31 městech.

Podle Kremlu se protestů účastní „chuligáni a provokatéři“. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina v pondělí na jejich adresu řekl, že dialog s takovými lidmi nebude možný.

Represím čelí i Navalného rodina a spolupracovníci. Navalného manželku Juliji zadržela policie už druhý víkend po sobě a za účast na nepovolené demonstraci dostala pokutu 20 tisíc rublů (přes 5500 korun). Až do konce března má být v domácím vězení Navalného mluvčí Kira Jarmyšová. Důvodem je výzva k protestům, které porušují hygienická opatření.

Navalnyj při svém návratu do Ruska zveřejnil několikaměsíční investigativu o údajném Putinově paláci na břehu Černého moře, který měl být postaven za úplatky a peníze státních firem. Téměř dvouhodinový film o vyšetřování má na YouTube už více než 106 milionů zhlédnutí a ukazuje složitou síť vazeb a propletenec zájmů kolem Putina.

Prezident odmítl, že by s okázalou rezidencí měl cokoliv společného. O víkendu se přihlásil k vlastnictví sídla oligarcha a jeden z nejbohatších Rusů Arkadij Rotenberg. Muž má velmi blízko k Putinovi, se kterým trénoval judo. Rotenberg je na seznamu sankcí, který USA zavedly po ruské anexi Krymu. Nemovitost prý koupil před dvěma roky a chce v ní zřídit hotel.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené