Hlavní obsah

Navalnyj upozorňuje na majetek matky předsedy Státní dumy s podezřele vysokou hodnotou

Alexej Navalnyj.

Reklama

17. 8. 2018 8:40

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj, který si udělal jméno bojem proti korupci, se pozastavil nad luxusní nemovitostí zapsanou na jméno matky předsedy Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Vjačeslava Volodina.

Článek

Dvaaosmdesátiletá bývalá učitelka Lidie Barabanovová vlastní v Moskvě byt o ploše 400 metrů čtvereční v odhadované ceně 230 milionů rublů (asi 78 milionů korun), uvedl Navalnyj s odvoláním na údaje z katastru. Matka předsedy dolní komory ruského parlamentu Vjačeslava Volodina podle těchto údajů také šéfuje desítce firem s miliardovými obraty a spravuje lovecké revíry o rozloze desítek tisíc hektarů.

Opozičník předpokládá, že Barabanová je „fiktivní majitelka a fiktivní podnikatelka, protože vše patří zkorumpovanému Volodinovi“.

Formálně ale nic neodporuje zákonu o státní službě i zákonu o předcházení korupce, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Podle expertů je přepisování drahých nemovitostí na důchodce oblíbený trik, protože podle ruských předpisů jsou penzisté osvobozeni od placení daní z nemovitostí.

Vládní strana Jednotné Rusko, v jejímž nejvyšším vedení Volodin zasedá, se zdržela vyjádření s vysvětlením, že předseda Sněmovny je stejně jako všichni poslanci na prázdninách.

Volodin většinu své pracovní kariéry strávil ve službách státu v různých funkcích, od náměstka gubernátora přes šéfa úřadu vlády a zástupce vedoucího prezidentské kanceláře až po předsedu dumy. V těchto funkcích nesměl podnikat, přesto však vždy vykazoval vysoké příjmy a stovky milionů rublů na účtech. Ty vysvětloval prodejem dříve vlastněných firem. Na veškeré podnikání ale měl v životě k dispozici jen devět měsíců v roce 1999, kdy nepracoval ve státních službách, poznamenal server Newsru.com.

Připomněl také, že Navalného pozornost upoutal Volodin tím, že se zasazuje za velice nepopulární návrh zákona, který má poprvé od sovětských dob zvýšit věk pro odchod do penze. Rozhořčeným seniorům, kteří si stěžovali, že se penze ani nedožijí, Volodin veřejně poradil, ať vyrazí na sportovní hřiště, jestli chtějí žít déle.

S vládním návrhem zvýšit penzijní věk u mužů z nynějších 60 na 65 let a u žen z 55 na 63 let podle průzkumů nesouhlasí osm až devět Rusů z deseti.

Kvůli nepopulární penzijní reformě dokonce poklesla z rekordních výšin popularita prezidenta Vladimira Putina. Navalnyj je vnímán jako nejvážnější Putinův vyzyvatel, ale z březnových prezidentských voleb jej úřady vyřadily pod záminkou pravomocného odsouzení k podmíněnému trestu za údajné krádeže. Opozičník ale všechny své procesy považuje za vykonstruované a za snahu Kremlu jej umlčet.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované