Hlavní obsah

NCOZ odstřihla policistu Šmída, který spolupracuje s Piráty, od přístupu k interním údajům

Ilustrační obrázek.

Reklama

21. 5. 2019 11:44

Národní centrála proti organizovanému zločinu omezila přístup k informacím policistovi Janu Šmídovi. Jeho spolupráci s Piráty dál prověřuje vnitřní kontrola. Policie nicméně neví o tom, že by zneužil interní informace ve prospěch Pirátské strany.

Článek

Okolnosti spolupráce detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jana Šmída s Piráty stále prověřuje vnitřní kontrola centrály. Pokud by dospěla k závěru, že porušil služební zákon, byl by propuštěn. Vedení policie na druhou stranu nemá poznatky o tom, že by Šmíd neoprávněně vstupoval do policejních informačních systémů. Nyní nemá přístup k interním údajům NCOZ. Na mimořádné schůzi sněmovního bezpečnostního výboru to uvedli náměstci ministra vnitra a policejního prezidenta Jiří Nováček a Jaroslav Vild.

Výbor debatu nedokončil. Pokračovat by v ní měl na příští schůzi začátkem června. Poslanci ANO svolali mimořádnou schůzi necelý týden před volbami do Evropského parlamentu. Piráti věc pokládají za snahu o zviditelnění se před volbami.

Působení Šmída u Pirátské strany kriticky hodnotili zejména členové výboru za ANO, ODS a SPD, kteří také stáli za podnětem ke svolání schůze. „Působení příslušníků bezpečnostních sborů v orgánech stran je nepřijatelné,“ uvedl občanský demokrat Pavel Žáček.

Naopak zástupce Pirátů Lukáš Kolářík zdůrazňoval, že Šmíd byl v pirátském týmu pro vnitro a bezpečnost jen jako host a konzultoval s ním novelu ohledně úpravy vedlejších přivýdělků příslušníků bezpečnostních sborů. Kolářík je přesvědčen o tom, že prověřování prokáže, že policista zákon neporušil.

Diskuse se stočila i k děčínskému zastupitelstvu, do kterého byl Šmíd loni v říjnu jako nestraník za Piráty zvolen. Šmídovo vystupování na něm bylo podle Pavla Růžičky (ANO) nestandardní, soudí, že některé údaje mohl získat jen v policii. „Podezření z toho, zda došlo k neoprávněnému přístupu k informačním systémům policie nebo centrály, tak v tuto chvíli nemáme takové poznatky,“ řekl Vild.

Poslanci ANO nakonec stáhli návrh, aby mohl ve výboru vystoupit také děčínský primátor Jaroslav Hrouda (ANO). Kolářík v takovém případě požadoval, aby se před členy mohl vyjádřit i Šmíd. Nováček upozornil na to, že by v takovém případě měl být zbaven mlčenlivosti.

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček podotkl, že výbor vede jen politickou debatu. „O případném porušení zákona musí rozhodnout odbor vnitřní kontroly Policejního prezidia,“ zdůraznil. Jan Bartošek (KDU-ČSL) zapochyboval o tom, že bylo k záležitosti nutné svolávat mimořádně výbor, navíc několik dnů před evropskými volbami.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované